budzik na szafce nocnej

ZAINSPIRUJ SIĘ

Wynajmowanie mieszkania ma swoje plusy, dlatego z tego rozwiązania korzysta bardzo wiele osób na całym świecie. Jednak ma też swoje minusy – jednym z nich jest brak możliwości decydowania o przeróbkach mieszkania i odpowiedzialność finansowa za wszelkie zniszczenia. Wcale nie musi to jednak oznaczać, że w wynajętym mieszkaniu nie wolno przeprowadzać metamorfoz!

ZRÓB TO SAM!

Jak efektownie ozdobić ściany wynajmowanego mieszkania?

Najprostszym pomysłem, aby wnieść do nowo wynajętego lokum trochę ciepła i własnej pasji, jest ozdobienie jego ścian. To tylko tyle i aż tyle – bo puste ściany sprawiają, że mieszkanie przypomina magazyn albo poczekalnię u dentysty, a nie przytulne gniazdko. Zagospodarowanie nudnych, białych ścian jest patentem, który sprawia, że dom od razu nabiera barw. Można tym sposobem urządzić sobie na ścianie minigalerię ze swoimi ukochanymi dziełami sztuki i od razu poczuć, że jest się u siebie. Niektóre osoby zamiast kupować gotowe ozdoby ścienne, wolą samodzielnie je tworzyć. Szczególnie ciekawie wyglądają dekoracje handmade wykonane z tworzyw przeznaczonych do recyklingu – plastiku, drewna, szkła, kartonu. Oto kilka ciekawych propozycji dla najemców, którzy pragną ozdobić swoje lokum, a nie chcieliby niszczyć ścian.

  1. Instalacja z butelek. Puste butelki o efektownym kształcie, na przykład po oliwie, winie czy likierze, mogą zostać wykorzystane do stworzenia niebanalnych dekoracji. Takie butelki wystarczy przymocować jedna pod drugą w pewnych odstępach na konopnym sznurku lub kolorowej wstążce. Wokół szyjek butelek można obwiązać kolorowe sztuczne kwiaty, kokardy czy wykonać na szkle malunki za pomocą brokatu lub kolorowego sprayu. Takie butelki można zamocować na rzepach montażowych bezpośrednio do ściany. Dzięki temu nie będą chwiały się przy każdym ruchu i nie potłuką się.
  2. Tablica korkowa. To niebanalna tablica informacyjna dla domowników, do której wykonania potrzebne są tylko korki po winie i pusta ramka na obraz. Ramkę należy odświeżyć i przykleić bezpośrednio na sztywny karton. W jej wnętrzu układa się przecięte wzdłuż korki po winie, a następnie przykleja się je. Na koniec całą tablicę wystarczy zamocować do ściany przy pomocy samoprzylepnego rzepu montażowego. Jego usunięcie nie spowoduje uszkodzenia tynku!
  3. Koronkowy łapacz snów. Osoby, które pasjonują się haftem, mogą spróbować na lekkiej aluminiowej obręczy wykonać piękną koronkę. Następnie wystarczy przytwierdzić do niej frędzle i koraliki – do wyboru, do koloru! Tak przygotowany łapacz snów jest gotowy do zawieszenia. Wystarczy użyć do tego celu samoprzylepnych haczyków do montażu dekoracji ściennych, które będą nadawały się do zawieszenia ozdoby na suficie. Taki łapacz snów można też kupić w ciekawych lokalnych manufakturach!
  4. Pachnące potpourri. Kiedyś potpourri było dość popularną ozdobą w każdym mieszkaniu. Coraz więcej pań domu docenia jakość suszonych kwiatów i piękno takiej dekoracji. Można ją wykonać samodzielnie, a suszone płatki kwiatów można zakupić choćby w dobrze zaopatrzonych herbaciarniach lub zielarniach (albo ususzyć samodzielnie). Płatki mogą zostać wrzucone do woreczków z organzy, które przewiąże się wstążeczką i zawiesi na niewielkich haczykach do montażu takich dekoracji – w dowolnym miejscu w domu. Możesz też wymyślić własny niepowtarzalny sposób na potpourri!
  5. Dekoracyjny wieniec. W mieszkaniach, którym gospodyni chce nadać prowansalskiego charakteru, świetnie sprawdzą się efektowne, grube wianki na ścianę. Można je zakupić lub spróbować uwić samodzielnie z dowolnych sztucznych kolorowych kwiatów dostępnych w sklepach do handmade! Następnie wystarczy tylko przytwierdzić je w dowolnym miejscu do ściany na lekkim i niewidocznym haczyku samoprzylepnym, który łatwo usunąć i zamocować z powrotem w innym miejscu.

Do dowolnej dekoracji ściennej wystarczy tylko dobrać właściwy system montażu nieinwazyjnego – taki, który udźwignie konkretny ciężar.