Szkło i metal są materiałami dość plastycznymi w pewnych warunkach. Nic więc dziwnego, że od lat wykorzystuje się je nie tylko w sztuce użytkowej, ale także w tworzeniu rozmaitych dekoracji, na przykład tych ściennych oraz bibelotów. Przytwierdzanie takich elementów dekoracyjnych do ściany nie powinno nastręczać większych problemów, gdy zna się odpowiednie triki!

Ażur i szkło

Ażur jest rodzajem typowo francuskiego zdobienia w różnych materiałach, polegającym na wycinaniu w nim otworów. Efektem jest powstawanie rozmaitych form przestrzennych, które niczym koronka wspaniale mogą ozdabiać nawet nudne wnętrza. Warto wykorzystać ażurowe dekoracje w swojej sypialni czy salonie – aby tym pomieszczeniom nadać lekkości i finezji. Szczególnie piękne wydają się być ażurowe dekoracje ścienne wykonane ze szkła.

Przezroczystość oraz kruchość tego materiału sprawiają, że taka ozdoba na ścianie nie będzie przytłaczała wnętrza, ale nada mu filigranowego, romantycznego uroku. Ażurowe dekoracje szklane można zakupić w ekskluzywnych sklepach z wyposażeniem wnętrz. Wystarczy tylko wybrać ciekawy wzór, rozmiar i sposób mocowania na ścianie, a wszystkie tandetne obrazki z marketu będą mogły z czystym sumieniem pójść w odstawkę!

Zdobienia ażurowe w metalu

Również metal jako materiał wykorzystywany w urządzaniu wnętrz cieszy się dziś ogromnym powodzeniem. Najchętniej kupujący wybierają metale posrebrzane, pozłacane lub miedziowane, a także chromowane lub ze stali szczotkowanej. Wybierane przez nich przedmioty to elementy sztuki współczesnej, które cechują się minimalizmem i prostotą, a jednocześnie robią ogromne wrażenie swoim blaskiem, rozmiarem i kształtem. Ażurowe dekoracje z miedzią czy mosiądzem w roli głównej będą dodawały szlachetności każdemu wnętrzu – zarówno temu urządzonemu w jasnych, jak i ciemnych kolorach.

Proste dekoracje ścienne z drobnymi otworkami wyciętymi w ich powierzchni robią ogromne wrażenie, ponieważ potrzeba było mnóstwo pracy, aby taki element dekoracyjny wykonać. Jest to dzieło misterne, ale również ponadczasowe i po prostu piękne. Ażurowy element dekoracyjny w kolorach metali szlachetnych zawieszony nad sofą w salonie lub nad łóżkiem w sypialni sprawi, że pomieszczenie to stanie się bardziej eleganckie, wytworne i będzie od razu wpadało w oko.

Jak zamocować dekoracje na ścianie?

Jeśli nie zatrudnia się dekoratora wnętrz, trzeba samodzielnie pomyśleć o sposobie zamocowania dekoracji ażurowych na ścianie. Aby móc z czystym sumieniem odpuścić sobie wiercenie dziur w nowych ścianach, warto postawić na systemy nieinwazyjnego montażu. Podczas zakupu należy dobrać odpowiedni ich rozmiar oraz udźwig – aby nie ryzykować przeciążenia systemu. W przypadku stosowania się do instrukcji producenta taśmy, rzepy i haki mocowane nieinwazyjnie są w stanie wytrzymać wiele lat bez ryzyka oberwania się!

Przytwierdzanie elementów dekoracji do ściany jest bardzo proste. Na powierzchni ich tylnej ścianki należy przykleić jeden z dwóch rzepów lub taśmę mocującą, a następnie przyłożyć dekorację do ściany, dociskając lekko. Uprzednie odtłuszczenie ściany jest bardzo ważne, aby uzyskać maksymalną, gwarantowaną przez producenta przyczepność. Usuwanie takich taśm mocujących jest równie proste, co ich zakładanie.

Wystarczy w tym celu pociągnąć za dolny pasek równolegle do ściany, powoli, ale stanowczo. Systemy nieinwazyjnego montażu cieszą się ogromnym powodzeniem przy mocowaniu dekoracji ściennych, gdyż nie zrywają fragmentów tynku ani nie pozostawiają po sobie żadnego kleju na powierzchni ściany! Tym sposobem są bezpieczne w naklejaniu, użytkowaniu i ściąganiu – dla użytkownika i jego ścian!