Nie zawsze warunki lokalowe pozwalają na dużą, rozłożystą choinkę w pokoju. Czasami potrzebujemy także odmiany, jakiegoś nowego rozwiązania, które przełamie coroczną tradycję i pozwoli stworzyć coś oryginalnego. Przykładem jest nowoczesna choinka, przymocowana do ściany. Możemy wykonać ją na wiele sposobów: z desek lub gałązek, wykorzystać gotowe drewniane drzewko, ułożyć na kształt choinki łańcuch lub lampki.

Święta kojarzą się z piękną, świeżą choinką pachnącą lasem ustawioną w oknie w największym pokoju. Ale w niewielkim mieszkaniu trzeba wybrać alternatywę dla żywego lub sztucznego drzewka. Szczególnie osoby wracające na Boże Narodzenie w rodzinne strony nie mają potrzeby zostawiania choinki, którą trzeba podlewać w wynajmowanym lokalu. Doskonałym rozwiązaniem będzie oryginalne „drzewko” zamontowane na jednej ze ścian. Wprowadzi ono świąteczną atmosferę oraz będzie okazją do doskonałej i kreatywnej zabawy.

Z czego może być wykonana choinka montowana na ścianie?

Możliwości mamy wiele, bo ostateczny kształt drzewka zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Ciekawie wyglądać będą ułożone w formie trójkąta różnej długości deski lub gałązki. Najdłuższą montujemy wtedy na dole ściany i idąc do góry, dokładamy coraz krótsze listewki.

Na czubku instalujemy gwiazdę, a do poszczególnych desek za pomocą pinezek mocujemy lampeczki i ozdoby choinkowe. Możemy także wykorzystać gałązki, które połączymy ze sobą szarym sznurkiem. Innym pomysłem będzie wykorzystanie gotowego drewnianego drzewka. Wystarczy je przymocować do ściany i zawiesić na nim kilka dekoracji. Sam kształt choinki uzyskamy również z łańcucha choinkowego lub lampeczek.

Jak samodzielnie zrobić choinkę na ścianę?

Do wykonania choinki potrzebne będą drewniane oszlifowane deski lub gałęzie. Wybieramy ich tak dużo, jak wysoka ma być ozdoba. Przycinamy poszczególne drewienka, aby ułożyć je na ścianie od najdłuższej do najkrótszej. Zaczynamy od dołu, mocując poszczególne listewki lub gałęzie w równej odległości. Po zainstalowaniu bazy możemy przystąpić do ozdabiania choinki.

W tym celu niezbędne będą ozdoby choinkowe, lampeczki lub oryginalne dekoracje, np. zdjęcia z przyjaciółmi i rodzina, karteczki z życzeniami czy słodycze. Do każdej gałązki przyczepiamy po kilka ozdób, tworząc efektowne drzewko świąteczne. Taką choinkę możemy wykorzystać także jako kalendarz adwentowy, mocując do desek torebeczki z numerkami. Wewnątrz zamiast czekoladek mogą znaleźć się karteczki z zadaniami, np. upieczenie świątecznych ciasteczek, spacer czy gorąca czekolada z chilli.

Prace krok po kroku

Kiedy nie mamy materiałów do stworzenia choinki samodzielnie od postaw, z pomocą przychodzą gotowe szablony. Drewniane choinki o różnych wielkościach doskonale sprawdzą się jako ozdoba ściany. Wystarczy wtedy tylko przymocować dekorację i dodać do niej kilka zawieszek. Najlepszym sposobem na instalację drzewka na ścianie bez względu na jego rodzaj są rzepy marki Command, które po świętach można szybko i bezinwazyjnie usunąć z powierzchni.

  1. Co potrzebujemy?
  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • rzepy Command
  • drewniana choinka

  1. Przed mocowaniem choinki na ścianie musimy ją najpierw przetrzeć ściereczką nasączoną alkoholem. Pozwoli to usunąć tłustą warstwę, kurz i pył, a tym samym zagwarantuje odpowiednią przyczepność kleju. Następnie należy odczekać do całkowitego wyschnięcia ściany i przystąpić do pracy z rzepami.

  1. Na początek musimy połączyć dwa rzepy ze sobą, dociskając je do momentu charakterystycznego kliknięcia. Dopiero wtedy z jednej strony usuwamy papierek zabezpieczający z zielonymi napisami i naklejamy rzepy na choinkę. Dokładna instrukcja postępowania zawarta jest zawsze na odwrocie produktów marki Command. Warto je zachować, bo znajdziemy tam także podpowiedzi dotyczące usuwania rzepów.

  1. Usuwamy drugą folię zabezpieczającą i mocujemy ozdobę do ściany, mocno dociskając ją przez ok. 30 sekund. Delikatnie usuwamy choinkę z jedną warstwą rzepu i czekamy minimum godzinę, aż klej się zawiąże. Po tym czasie ponownie łączymy rzepy, zawieszając drzewko na ścianie i dekorujemy je według uznania bombkami lub wesołymi zawieszkami.