Pomysłów na dekoracje okienne jest mnóstwo – okna dekoruje się już nie tylko zasłonami i firankami! Możesz na nich przywiesić różnego rodzaju wianki (na przykład dostosowane do pór roku), papierowe elementy ozdobne (kwiaty, motyle, owady, girlandy), lampki LED czy łańcuchy z koralików! Nasz pomysł jest nieco inny, chociaż szybki i bardzo prosty, a efekt końcowy jest naprawdę zniewalający! Haczyki, które wykorzystamy są przezroczyste, co sprawi, że będą one praktycznie niewidoczne na szybie. To ich największy atut – dzięki temu pasują do każdego pomieszczenia i nie rzucają się w oczy niepasującym kolorem.

Co zrobić, jeśli w domu masz tylko białe haczyki i nie chcesz, aby odróżniały się od kolorystyki Twojego wnętrza? To bardzo proste – pomaluj je za pomocą wybranej farby w sprayu! Możesz je także okleić papierowymi taśmami washi tape. Ten projekt jest bardzo prosty i możesz go wykonać także z dziećmi! Dzięki temu masz pewność, że haczyki będą wyglądać bardzo oryginalnie i będą pasować do Twojego mieszkania!

Co będzie Ci potrzebne do wykonania tej dekoracji?

  • małe, szklane wazoniki
  • kwiaty – sztuczne, zasuszone lub żywe, w zależności od preferencji – u mnie są to zasuszone kwiaty
  • sznurek lub tasiemka – u mnie to bawełniany sznurek
  • przezroczyste haczyki Command
  • alkohol izopropylowy do przetarcia powierzchni

Krok 1: Szklane wazoniki dokładnie myjemy pod bieżącą wodą.

Krok 2: Kiedy już wyschną, wokół otworu owijamy bawełniany sznurek. Mocno go wiążemy. Po dwóch stronach należy zostawić pewien zapas sznurka (zależy, jak długa ma być dekoracja)


Wskazówka: Zawiąż supeł luźno, dzięki temu będzie jeszcze możliwość regulacji. Dopiero po „przymierzeniu” długości do okna, zacieśnij go. Dzięki temu nie będzie potrzeby obcinania, jeśli sznurek będzie za długi i wiązania od nowa, jeśli okaże się za krótki.

Krok 3: Związujemy równoległe końce na supełek i sprawdzamy, czy wazonik będzie stabilny.

Krok 4: W przypadku żywych kwiatów – nalewamy do wazoników trochę wody. Jeśli to sztuczne bukieciki – wystarczy je ułożyć w szklanych pojemnikach.

Teraz zajmiemy się zamocowaniem haczyków Command.

Krok 1: Wybierz miejsce, w którym zawisną Twoje wazoniki. Ja umieściłam haczyk tym razem na gładkiej, jednolitej powierzchni szklanej i muszę przyznać, że po raz kolejny sprawdziły się doskonale.

Krok 2: Przygotuj powierzchnię, przecierając ją alkoholem izopropylowym. Poczekaj, aż wyschnie.

Krok 3: Wyjmij z opakowania wszystkie paski samoprzylepne i rozdziel je.

Krok 4: Następnie usuń czarny papier ochronny (jest podpisany „Wall Side”) i przyklej pasek w wybranym miejscu. Haczyk przyciskaj przez około 30 sekund.

Krok 5 (opcjonalnie): Jeśli masz więcej wazoników, które chcesz przywiesić, powtarzaj krok 3 oraz 4 z kolejnymi haczykami, które chcesz zamocować. Pamiętaj, aby zachować pewną odległość. W symetrycznym rozmieszczeniu haczyków pomoże poziomica. U mnie są one rozmieszczone nieregularnie – jest to celowy zabieg! Chciałam, aby dekoracje były na różnych wysokościach.


Zbyt długie, wystające paski z klejem wystarczy podciąć! Haczyk można później ściągnąć za pomocą nitki lub żyłki – w ten sposób nadal nie zostawi śladu!

Po przymocowaniu odczekaj godzinę, aby mieć pewność, że dekoracja będzie stabilna i dopiero wtedy przywieś wazoniki z kwiatami! Dekoracja gotowa!

Jeśli lubicie projekty DIY oraz proste, pomocne lifehacki – przeczytajcie także inne teksty i tutoriale z tej serii!