Na pewno lubicie zmieniać dekoracje w swoim mieszkaniu! Ja co chwilę coś przestawiam – tu ułożenie mebli, tutaj stworzę jakąś małą dekorację, tu coś dodam, tu odejmę! Uwielbiam mniej i bardziej zaawansowane projekty DIY i w zależności od pory roku, humoru i mody – zmieniam poszczególne elementy! W końcu nie ma nic lepszego niż powrót po ciężkim dniu do urządzonego przez siebie mieszkania!

Motyw podróży we wnętrzach jest teraz bardzo popularny! Jeśli lubisz zwiedzać różne kraje, poznawać odmienne kultury, potrawy, a także masz smykałkę do projektów DIY – ten tutorial jest dla Ciebie!

Jak stworzyć własną, oryginalną wersję mapy świata? Nie musisz się martwić o dziury w ścianach, ponieważ zawiesimy ją na rzepach Command!

Jeśli żyjesz w wynajętym mieszkaniu, co znacznie ogranicza Twoje pole do remontowania i dekorowania – ten prosty lifehack jest dla Ciebie!

Co będzie Ci potrzebne?

  • drewniana mapa
  • farba magnetyczna w dowolnym kolorze
  • (opcjonalnie) szablon mapy świata (jeśli masz talent plastyczny, spróbuj namalować samodzielnie!)
  • pędzel, gąbka
  • taśma malarska
  • ozdobne pinezki (wskazówka: możesz je wykonać z drewnianych kulek i magnesów!)
  • rzepy Command alkohol izopropylowy do przetarcia powierzchni

Krok 1 (opcjonalnie, jeśli nie posiadasz drewnianej mapy): Zastanawiasz się, skąd wziąć szablon? To bardzo proste. W Internecie jest mnóstwo darmowych wzorów – w tym mapy świata. Wystarczy wydrukować taki wzór na zwykłej kartce papieru, a następnie wyciąć szablon za pomocą nożyka na grubej tekturze.

Krok 2: Po wycięciu mapy z kartonu lub drewna malujemy ją farbą magnetyczną.

Krok 3: Jeśli pierwsza warstwa nie pokryła odpowiednio mapy – po wyschnięciu pierwszej należy nałożyć kolejną. Potwórz ten krok do uzyskania pożądanego efektu.


Krok 4: Drewnianymi pinezkami lub magnesami możesz zaznaczać miejsca, które udało Ci się odwiedzić lub które masz dopiero w planach! Na takiej tablicy możesz przyczepić także bilety lotnicze, kolejowe lub zdjęcia z różnych miejsc i wydarzeń. Jeśli zbierasz magnesy z różnych krajów – to też świetne miejsce na ich ekspozycję!


Zawieszanie rzepów:


Krok 1: W pierwszej kolejności wyczyść ścianę, przecierając ją alkoholem izopropylowym. Nie zaleca się używania innych detergentów.

Krok 2: Oddziel paski z rzepami, następnie dociśnij je parami do siebie, aż usłyszysz kliknięcie.

Krok 3: Usuń zielony papierek ochronny i dociśnij mocno do dekoracji. Powtórz to z pozostałymi rzepami, których chcesz użyć. Dolną parę rzepów przyklej na wysokości 2/3 od wierzchołka dekoracji.

Pamiętaj o sprawdzeniu limitów obciążenia! Rzepy i haczyki występują w dwóch wersjach – obciążenie do 900 g oraz do 4 kg.

Krok 4: Usuń pozostałe papierki ochronne i przyciśnij dekorację do ściany. Przyciskaj mocno fragmenty, gdzie znajdują się rzepy.

Krok 5: Aby mieć pewność, że klej będzie dobrze trzymać, zdejmij dekorację, chwytając ją od dołu i oderwij od ściany, podważając do góry. Nie odklejaj prostopadle do ściany. Następnie przyciskaj pozostałe na ścianie rzepy przez ok. 30 sekund. Upewnij się, że przyciskasz cały pasek.

Krok 6: Odczekaj godzinę przed ponownym zawieszeniem dekoracji. Dociśnij mocno, aż pary rzepów zacisną się i klikną w charakterystyczny sposób.

Dekoracja już gotowa! Ta mapa jest wyjątkowo oryginalna i z pewnością będzie długo cieszyć Twoje oko i zachwyci Twoich gości!