Okna to doskonałe miejsce do dekorowania na okres świąteczny. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mamy nieskończone możliwości aranżacji. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, na szybach, na karniszach czy na firance. Część ozdób będzie widać także z ulicy, więc cały budynek zyska świąteczny klimat. Co można zawiesić na oknie, aby wprowadzić odpowiednią atmosferę?

Czas świąt sprawia, że mamy większą ochotę na dekoracje w domu. Niektórzy uwielbiają ozdabiać każdy zakamarek mieszkania, a inny wolą jedną, ale bardziej wyrazistą aranżację. Okna to takie miejsce, które po wejściu do pokoju przyciąga uwagę, dlatego ich ozdabianie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Możemy zawiesić dekoracje w kuchni, w salonie, w pokoju dziecięcym oraz w sypialni. Wystarczy wybrać tylko kolorystykę oraz rodzaj ozdób. Musimy też zdecydować, czy dekoracje będę na szybach, czy na firankach. Zbyt duża ilość zawieszek, światełek i innych bibelotów może przytłoczyć okno oraz cały pokój.

Jakie dekoracje zawiesić na szybie?

Dekoracje okna możemy podzielić na te wewnętrzne, czyli umieszczone na szybie i na parapecie oraz zewnętrzne – na karniszach i firankach. W środku najlepszym miejscem jest szyba, na której przykleimy lub zawiesimy szereg ozdób. Na samej tafli szkła dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju naklejki. Ciekawie wyglądają żelowe mikołaje, bałwanki czy choinki. Dodatkowo można umieścić obok zawieszkę, wianek lub ledowy lampion, który dodatkowo będzie świetlną dekoracją pokoju. Ozdoby możemy zawieszać na haczykach przyklejonych do ramy okiennej lub bezpośrednio do szyby. Dodatkowym uzupełnieniem takiej aranżacji będzie szopka, zestaw świec czy stroik na parapecie. Możemy ustawić tam również małe choineczki lub gwiazdy betlejemskie.

Czym ozdabiać karnisz i firankę?

Jeśli zdecydujemy się na ozdoby od zewnętrznej strony okna, to nie możemy pominąć lampeczek choinkowych lub połyskującego łańcucha na karniszu. Wystarczy zawinąć dekorację wokół lub przypiąć ją do żabek podtrzymujących firankę. Na takiej żabce zawiesimy także wianek lub zawieszki choinkowe, które stworzą ciekawą dekorację firanki. Na samej firanie lub zasłonie również możemy przypiąć ozdoby – brokatowe motyle, bombki czy sopelki lodu. Taka dekoracja sprawdzi się, jeśli na co dzień nie zasuwamy i rozsuwamy zasłon, bo wtedy grozi to spadaniem ozdób.

Prace krok po kroku

Do mocowania dekoracji do firanki lub zasłon możemy użyć drewnianych klamerek lub szpilek. Jeśli w grę wchodzi rama okienna lub szyba, najlepsze będę produkty Command, które są bezpieczne w użytkowaniu i usuwaniu. Dzięki temu będą stabilnie trzymać ozdobę przez cały czas świąt, a po zdjęciu nie pozostawią nieestetycznego śladu. W zależności od rodzaju dekoracji i konkretnego miejsca aplikacji możemy użyć rzepów (na ramie okiennej) lub haczyków (na ramie i na szybie). Na szybie idealnie sprawdzą się transparentne haczyki, które są praktycznie niewidoczne.

  1. Co potrzebujemy?
  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • haczyki Command
  • ozdoby świąteczne

  1. Zanim zaczniemy, warto przetrzeć powierzchnię ram okiennych lub szyb ściereczką nasączoną alkoholem. Odczekajmy, aż wyschnie i dopiero wtedy postępując zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu haczyków Command, rozpocznijmy prace montażowe. W czasie wysychania szyby przygotujmy sobie wszystkie potrzebne produkty.

  1. Zdejmujemy folię ochronną z czarnymi napisami i przyklejamy taśmę z klejem do haczyka, przytrzymując całość przez kilka sekund. W ten sposób przygotowany haczyk jest gotowy do umieszczenia go na szybie.

  1. Usuwamy drugą folię zabezpieczającą z niebieskimi napisami i mocujemy haczyk na szybie, dociskając go przez ok. 30 sekund. Zostawiamy haczyk na godzinę, a w tym czasie możemy zająć się np. dekoracjami przyklejanymi do szyby. Po kilkudziesięciu minutach haczyk jest gotowy do użycia. Zawieszamy na nim ozdoby, bombki czy inne dekoracje.