Starasz się co roku, aby święta Bożego Narodzenia przebiegały w klimatycznej, rodzinnej atmosferze? To wspaniale! Przygotuj się do nich jak należy, rezerwując sobie dość dużo czasu przed samą Wigilią, aby zdążyć przygotować się na jej nadejście i nie zwariować ze stresu, że nie zdążysz ze wszystkim!

Jak zaplanować prace przedświąteczne i znaleźć czas na dekoracje?

Ciekawym elementem świąt, szczególnie gdy przygotowujesz wieczerzę wigilijną u siebie, mogą być świąteczne dekoracje. Te wszystkie sanie, choinki, mikołaje, prezenty, stroiki, pierniczki pełne głębokich, nasyconych kolorów tworzą w domu odpowiednio zimową atmosferę! Jeśli planujesz robienie dekoracji handmade wraz z dziećmi, dobrze jest wziąć się za nie jak najwcześniej – najlepiej z początkiem grudnia.

Opracuj plan, jakich narzędzi i materiałów potrzebujesz. Prawdziwym hitem są obecnie własnoręcznie robione bombki choinkowe ze styropianu czy prawdziwe stroiki z żywych lub sztucznych komponentów. Są to rzeczy wymagające ciszy, czasu i skupienia. Zabierz się za nie na początku – zanim jeszcze przystąpisz do świątecznych porządków i wypieków. Na kilka dni przed Wigilią możesz mieć poczucie, że niepotrzebnie tracisz czas, bo mogłabyś zamiast stroić bombki, na przykład pojechać na zakupy lub upiec czasochłonne ciasta. To dlatego dekoracje najpierw zaplanuj, zrób niezbędne zakupy (na szczęście markety zaopatrzone są w towar świąteczny już od połowy listopada, jeśli nie wcześniej!) i znajdź dwa lub trzy wolne wieczory na zabawę z dziećmi!

Nie zapomnij o kupieniu samoprzylepnych, nieinwazyjnych systemów do montażu takich dekoracji. To niezbędny zakup, ponieważ trudno Ci będzie podziurawić ściany gwoździami na takie tymczasowe, świąteczne dekoracje. Samoprzylepne paski, które łatwo da się odkleić ze ściany po kilku tygodniach, są rozwiązaniem idealnym na te wszystkie girlandy, stroiki, ozdoby i obrazki! Są o tyle fajne, że poradzą sobie z ich montowaniem również dzieci – przez to nie będziesz musiała się bać, że narobią bałaganu, krzywo przytwierdzając coś do ściany!

Jak ozdobić dom na Boże Narodzenie ze smakiem?

W dekorowaniu domu na święta warto skupić się wokół konkretnej kolorystyki. Na przykład połączenia soczystej zieleni z soczystą czerwienią i jasną bielą, niczym cukrowe laski na święta. Możesz udekorować dom w bardziej chłodnej kolorystyce – połączenie koloru szafirowego ze srebrem lub złotem daje niebanalny, luksusowy efekt. Fajnym dodatkiem są wszelkie rustykalne ozdoby – proste konopne sznurki, szyszki, gałązki jodły i ostrokrzewu, laska cynamonu, orzechy, pomarańcze, goździki i kardamon – i wiele innych pachnących i smakowitych produktów, które mogą przywodzić na myśl tylko jedno – zapach rodzinnych, wspaniałych świąt!

Oprócz stylu ważny jest też umiar. Jeśli ozdabiasz ściany, zrezygnuj z ozdabiania okien, i na odwrót. Jeśli rozstawiasz wszędzie kolorowe stroiki i rozwieszasz jemiołę, to kolorowe girlandy nie będą już specjalnie potrzebne. Zastanów się także, czy rozwieszanie migających lampek choinkowych w oknach i na ścianach to dobry pomysł – choć nieodzownie kojarzą się one ze świętami, to na dłuższą metę siedzenie w tak roziskrzonym pomieszczeniu wieczorami nie wpływa zbyt dobrze na wypoczynek.

Unikając kiczu w swoich dekoracjach świątecznych, postaw raczej na zasadę „less is more” – według niej umiar w dekorowaniu daje dużo lepszy efekt wizualny i robi większe wrażenie niż przesyt. Będziesz miała okazje się o tym przekonać już niedługo, sprawdzając swój zmysły dekoratorski przed świętami!