Wiklina jest materiałem bardzo charakterystycznym – tworzą je młode pędy niektórych gatunków wierzby, które stanowią bardzo mocny, piękny materiał do wytwarzania produktów metodą wikliniarstwa. Plecione w ten sposób meble, koszyczki czy dekoracje naścienne dostarczają swoim właścicielom mnóstwa wspaniałych doznań!

Salon lub sypialnia w rustykalnym stylu

Styl rustykalny, czyli inspirowany wiejskim wnętrzem, staje się niezwykle popularny nawet w mieszkaniach w bloku i podmiejskich domkach. Jest to bardzo ponadczasowy sposób aranżowania wnętrz – to wystrój, który nigdy nie wyjdzie z mody! W salonie lub sypialni urządzonych w stylu rustykalnym dominować będzie przede wszystkim drewno w swojej naturalnej postaci – niemalowane. Meble wykonywane z takiego drewna są niezwykle proste i wspaniale korespondują z różnymi naturalnymi, wiejskimi akcentami dekoracyjnymi. We wnętrzu rustykalnym ma być przede wszystkim sporo nawiązań do ludowości, ale nie jest to koniecznością. Chodzi o to, by stworzyć typowo wiejski klimat – w którym to nie meble są ozdobą, lecz różne dekoracje nawiązujące do natury!

Wiklinowe cudeńka w Twoim domu

Wiklina to jeden z bardziej przyjaznych materiałów, które wspaniale łączą się z materiałami takimi jak filc, wstążka, koronka, idealnymi do rustykalnych dekoracji. W swojej naturalnej postaci ciemna lub jasna wiklina prezentuje się najpiękniej – i warto dodawać do niej różnokolorowe akcenty dla ożywienia. Dobrym pomysłem na urządzenie rustykalnego salonu lub sypialni jest ustawienie gdzieś w rogu bujanego fotela z wikliny z grubym, wełnianym kocem i poduszką – idealne miejsce do popołudniowego relaksu! Wszelkie skrzynki, kuferki i skrzyneczki wykonane z wikliny w takim wnętrzu rzucą nieco swojskiego charakteru i będą świetną alternatywą do wszechobecnych w nowoczesnych domach kolorowych pojemników z tworzyw sztucznych.

Dekoracje, które nadadzą wnętrzu charakteru

Urządzenie domu w stylu rustykalnym z wykorzystaniem mebli z litego drewna lub wikliny daje wspaniałe pole do popisu, jeśli chodzi o możliwości aranżacyjne. Do naturalnych materiałów świetnie pasują niemal wszystkie kolory tęczy, więc tak zaaranżowane pomieszczenie można naprawdę ciekawie urządzić. Serduszka z wikliny, wiklinowe podstawki na doniczki z kwiatami, makatki przeplatane kolorową wstążką – tego rodzaju dekoracje są bardzo oryginalne i ponadczasowe. Nie znudzą się i nie „opatrzą” po tygodniu, a będą pasować do każdego rodzaju pomieszczenia. Najpopularniejsze są oczywiście kuchnie i jadalnie urządzone w rustykalnym stylu, nawiązujące do chłopskiej gospody. Jednak sypialnia z kilkoma wiklinowymi akcentami także może stworzyć bajeczny klimat i sprawić, że przyjemnie i romantycznie będzie się w niej wypoczywało.

Jak przytwierdzać wiklinowe dekoracje?

Najlepszym sposobem na przytwierdzenie wiklinowych elementów dekoracyjnych do ściany jest zastosowanie systemów nieinwazyjnego montażu. Jest to o tyle korzystne, że wiklina jest materiałem lekkim i nie wymaga stosowania gwoździ oraz haków wbijanych w ścianę. Za pomocą taśm lub rzepów, a także haczyków samoprzylepnych, z pewnością uda się przymocować do ściany te wspaniałe dekoracje. Będą one wisiały w miejscu przez długi czas, gdyż klej w taśmach montażowych jest niezwykle mocny. Jednocześnie jego specjalna struktura pozwala na szybkie i łatwe jego odklejenie od powierzchni. Jest to tym lepsze, że po oderwaniu paska ze ściany w sposób zalecany przez producenta na ścianie pozostają ani resztki kleju, ani dziury w farbie! Mając przy sobie kilka kompletów nieinwazyjnego montażu, można szybko udekorować swoje wspaniałe, rustykalne wnętrze elementami z wikliny!