kwiaty w donicach na ścianie domu

ZAINSPIRUJ SIĘ

 

Dekorowanie balkonów, tarasów, altan oraz elewacji domów wymaga nie tylko znajomości podstaw ogrodnictwa. Przydadzą się również elementy do montażu donic ogrodowych. Muszą one charakteryzować się pewnymi istotnymi cechami, dzięki którym będą mogły doskonale spełniać swoją funkcję.

ZRÓB TO SAM!

 

Donice ścienne

Donice ogrodowe do zawieszania na ścianie są bardzo specyficznym rodzajem dekoracji roślinnych. To prawdziwie żywe ozdoby, które uczynią miejsca na zewnątrz naszego domu lub mieszkania jeszcze bardziej przytulnymi i kolorowymi. W przypadku donic ściennych należy brać pod uwagę to, że ich rozmiar nie może być zbyt duży. Najlepiej w tym celu sprawdzają się lekkie, małe doniczki bez dziur odpływowych, do których nie stosuje się podstawek. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne donice dedykowane instalowaniu na ścianach zewnętrznych. Mają one kształt umożliwiający przyleganie jedną z krawędzi bezpośrednio do ściany, co zapewnia im stabilność. Są wyposażone w mocne uchwyty, dzięki którym łatwo je przytwierdzić do haka na ścianie.

Tego rodzaju donice najlepiej przytwierdzić do elewacji lub ściany drewnianej altanki przy pomocy haków na samoprzylepnej taśmie. Dostępne są systemy do nieinwazyjnego montażu, które dedykowane są właśnie zastosowaniu zewnętrznemu. Haki z serii outdoor przytwierdzane są do ściany za pomocą supermocnej taśmy. Ma ona ogromną wytrzymałość mechaniczną, a także jest odporna na wilgoć, mróz i słońce. Należy stosować się do instrukcji producenta znajdującej się w opakowaniu, aby uzyskać maksymalnie dobrą przyczepność haka do powierzchni. Dzięki tym systemom mocującym możliwe jest uzyskanie ciekawych kwietnych kompozycji na zewnątrz swojego domu, bez konieczności wiercenia dziur w ścianach.

Donice wiszące

Przepięknymi, efektownymi i romantycznymi dekoracjami ogrodowymi są donice wiszące. Niewielkich rozmiarów lekka doniczka w kształcie misy lub ażurowej kuli fantastycznie wypełni wolną przestrzeń w łukach sklepienia tarasu czy pod wejściem do domu. Również balkony w mieszkaniu w bloku ozdobione w ten sposób będą wyglądały romantycznie, niczym w Prowansji. Jedynym warunkiem zainstalowania donic wiszących w swoim ogrodzie, na tarasie, balkonie lub w altance jest posiadanie sklepienia, do którego można przytwierdzić odpowiedni hak.

Systemy nieinwazyjnego montażu typu outdoor uwzględniają również wykorzystanie haków na suficie. Jako że uzyskanie otworu, do którego można wkręcić hak na uchwyt donicy wiszącej, jest dość skomplikowane, nie wszędzie istnieje możliwość przytwierdzenia go. Szkoda byłoby nie wykorzystać przestrzeni, która daje możliwość zawieszenia takiej kwietnej ozdoby tylko z tak banalnego powodu. Dlatego warto pomyśleć o zawieszeniu donicy na haku zewnętrznym, przytwierdzonym w dowolnie wybranym miejscu sklepienia. Taki hak nie wymaga wiercenia, a jedynie dobrego przygotowania podłoża, na którym ma zostać przyklejony. Jego duża wytrzymałość zapewnia odpowiedni udźwig dla donicy wypełnionej ziemią z kolorowymi kwiatami.

Mocowanie ozdób zewnętrznych

Systemy nieinwazyjnego montażu pozwalają szybko, bezboleśnie i bez trudu rozprawić się z montażem wszelkich ozdób naściennych na zewnątrz. Zapewniają właściwą przyczepność i stabilność montażu na długie lata. Oprócz donic ściennych i wiszących za pomocą tych systemów można też zamocować ozdoby na elewację czy lampki bożonarodzeniowe, bez obaw o ich odklejanie się. Poprzez dyskretny wygląd i maksymalną praktyczność zastosowania można uzyskać bajeczny, właściwie zagospodarowany ogród. Zamocowanym w ten sposób instalacjom niestraszne będą wilgoć, mróz czy słońce, co z pewnością wpłynie na jakość zawieszanych w ten sposób ozdób naściennych.