Pokój każdego nastolatka rządzi się swoimi prawami. To strefa, do której rodzice mają wstęp tylko po to, aby wynieść z niej brudne naczynia i odkurzyć. A tak na poważnie – warto dać swojemu nastoletniemu dziecku wolną rękę i pozwolić mu samodzielnie wybrać dekoracje do pokoju oraz lekko zmotywować je w ten sposób do nauki. Jak? Poprzez różne ciekawe artykuły, które można przyczepić na ścianie!

Motywacyjne tabliczki na ścianę

Fajnym pomysłem dla nastolatka może być przyczepienie różnych tabliczek z motywacyjnymi tekstami zamiast plakatów celebrytów (które już dawno przestały być modne!). Można je zakupić w różnych sklepach dekoracyjnych lub z upominkami albo wykonać je samodzielnie – na przykład poprzez wydrukowanie na papierze fotograficznym lub umieszczenie w antyramie ciekawego wydruku!

Z pewnością cytat taki jak ten: „Najlepsza zemsta to spektakularny SUKCES!” da do myślenia każdemu zbuntowanemu nastolatkowi, który pragnie udowodnić, ile jest wart! Oprócz tekstów motywacyjnych mogą się przydać także humorystyczne obrazki z cytatem, na przykład takim: „To nie jest bałagan, tylko bardzo skomplikowany porządek”. Może się też przydać tabliczka na drzwi z napisem „Do not entry”, idealna, aby zapewnić nastolatkowi niezbędną przestrzeń w jego pokoju.

Pomoce naukowe

W nauce geografii z pewnością przyda się nastolatkowi duża mapa świata. Ale nie taka zwyczajna – pomóc może na przykład ekskluzywna mapa-zdrapka lub mapa drewniana. Będą one świetną pomocą naukową, a przy okazji przyjemną dla oka ozdobą ściany.

Na ścianie można też zawiesić różnego rodzaju przydatne pomoce naukowe – tabliczkę mnożenia, odmiany angielskich słów przez przypadki. Zdecydowanie ważnym miejscem na ścianie nastolatka może być tablica korkowa, na której za pomocą pinezek będzie on przytwierdzał ważne dla siebie informacje na karteczkach. Mogą to być zarówno przypomnienia o nadchodzących sprawdzianach, jak i ważne wzory lub informacje, których trzeba nauczyć się na pamięć.

Pozwól nastolatkowi na odrobinę samodzielności!

W byciu nastolatkiem najtrudniejsze jest udowadnianie, że nie jest się już małym dzieckiem, i jednocześnie próby sprostania temu zadaniu. Dlatego rodzice powinni dawać swoim dzieciom trochę więcej przestrzeni i pozwalać im na samodzielność. Próbę wykazania się odpowiedzialnością można u dziecka podjąć poprzez zaproponowanie nastolatkowi, aby samodzielnie udekorował swój pokój.

Niech wybierze ciekawe tabliczki z cytatami lub zadba o ich wydrukowanie i oprawienie w antyramy. Niech skompletuje tablicę korkową, karteczki i kolorowe pinezki, by przyjemnie było mu z nich korzystać w trakcie roku szkolnego. A następnie – niech sam przytwierdzi to wszystko do ścian w tych miejscach, które uzna za stosowne! Taka samowolka będzie możliwa z wykorzystaniem systemów nieinwazyjnego montażu, czyli taśm i rzepów dwustronnie klejących. Przyczepia się je do elementu, który chce się umieścić na ścianie, a następnie tylko dociska do wybranego miejsca na jej powierzchni – i gotowe!

Czy to nie zbyt ryzykowne?

Nowoczesne systemy nieinwazyjnego montażu są całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że przestrzega się informacji umieszczonych na etykiecie od producenta – a z tym już każdy nastolatek z powodzeniem sobie poradzi. Wystarczy tylko lekko odtłuścić ścianę, na przykład alkoholem, i dbać o równe przyczepienie dekoracji ściennych. W razie gdyby jednak się nie udało zrobić tego jak należy – taśmę można zerwać i przykleić ponownie. Brzmi to niczym świetny przepis na motywację nastolatka do nauki i porządku wokół siebie!