Galeria zdjęć na sznurku

ZAINSPIRUJ SIĘ

W wielu współczesnych, minimalistycznych wnętrzach bardzo brakuje rodzinnego akcentu, który sprawiłby, że dom stanie się bardziej przyjaznym miejscem. Takich właśnie sposobów na ocieplenie salonu czy sypialni poszukują obecnie właściciele nowych, perfekcyjnie urządzonych wnętrz. Bo choć nie chcą rezygnować z „katalogowego” wyglądu swoich salonów, to pragnęliby niewielkim kosztem dodać im bardziej przyjaznego uroku. Na szczęście jest na to sposób – galeria zdjęć na sznurku! Co to takiego i w jaki sposób ją przygotować?

Czym jest galeria zdjęć na sznurku?

To bardzo prosty sposób wykonania galerii ściennej na rodzinne i towarzyskie fotografie, bez wkładania ich w oprawki. Choć ramki na fotografie są bardzo ładnym elementem podkreślającym charakter wnętrza, to bywają kłopotliwe. Te pojedyncze mogą sporo kosztować, gdy chce się zaplanować galerię kilkudziesięciu zdjęć, a wieloramki bywają ciężkie i mogą wymagać wiercenia ścian, aby je zamocować. Bardzo niebanalnym, tanim i efektownym sposobem jest wydrukowanie zdjęć tak, aby wyglądały niczym zrobione przez polaroid – czyli w niewielkim formacie, z szerokimi białymi marginesami dookoła. Mogą to być oczywiście również tradycyjne zdjęcia, jednak te imitujące polaroidy nieźle wpisują się w konwencję sznurkowej galerii w stylu retro. Takie fotografie dają ogromne pole do popisu. Można na przykład ułożyć z nich całą historię jakiegoś wydarzenia w kolejności chronologicznej. Obserwujący będzie mógł poznawać ją podążając wzrokiem od lewej do prawej, po sznurku. Możliwości jest tyle, ile twoich pomysłów!

Oto prosty instruktaż:

  1. Przygotuj odpowiednie zdjęcia i elementy mocujące
    W zdjęciach można zrobić otwory dziurkaczem i przewlec przez nie sznurek konopny albo przymocować je na lince za pomocą kolorowych wstążek, drewnianych małych klamerek, mniejszych fragmentów sznurka związanych w kokardkę czy innych ozdobnych elementów. Niektórzy decydują się na wykorzystanie w tym celu dużych kolorowych spinaczy do papieru lub klipsów do dokumentów. Również sznurek, którego użyjesz do galerii, może być grubszy, cieńszy, bardziej w stylu naturalnym lub kolorowy. Mogą to być również plecionki z rzemyków czy kolorowa włóczka – cokolwiek przyjdzie ci do głowy!
  1. Wybierz sposób montowania zdjęć na ścianie
    Sznurek na zdjęcia to fajny sposób na to, aby nie być zmuszonym do wkładania każdej fotografii do ramki i przytwierdzania jej do ściany. Umieszczenie ich na sznurku jest dużo łatwiejsze i zdecydowanie skraca czas oraz wysiłek potrzebny na stworzenie rozbudowanej galerii ściennej na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt zdjęć. A jak przymocować sam sznurek do ściany, aby nie był podatny na odpadanie?
  1. Kup systemy nieinwazyjnego montażu
    Dobrym pomysłem jest zastosowanie systemów nieinwazyjnego montażu – taśm i haczyków. Mają one powierzchnię klejącą, którą przytwierdza się bezpośrednio do odtłuszczonej, oczyszczonej ściany. Gdyby zaszła potrzeba zmodyfikowania rozmieszczenia galerii lub zdjęcia jej – taśmę wystarczy pociągnąć w dół, a nie pozostanie po niej żaden ślad na ścianie. To dobry sposób, jeśli mieszkasz w wynajętym mieszkaniu lub masz świeżo wyremontowane mieszkanie i nie chcesz go niszczyć. Chcąc uzyskać maksymalną stabilność zdjęć w galerii, można każde z nich osobno przyklejać taśmą do ściany, wykorzystując sznurek tylko jako element ozdobny. Dobrym pomysłem jest również przytwierdzenie haczyków na różnych wysokościach ściany i poprowadzenie sznurka tak, aby zahaczał o nie w dość luźny sposób.

Dzięki niezliczonym możliwościom wykorzystania systemów nieinwazyjnego montażu galeria na sznurku może być wielokrotnie modyfikowana i będzie stanowiła fantastyczną ozdobę salonu lub sypialni!