Jesień to czas, kiedy zamiast wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu wolimy zaszyć się pod kocem na kanapie. To kilka miesięcy w roku z kubkiem gorącej herbaty, ulubionymi ciasteczkami, orzechami i listą filmów do obejrzenia w długie, chłodne wieczory. Nastrojową atmosferę podkreślimy odpowiednimi dekoracjami, w tym oświetleniem. Jak wprowadzić jesienny klimat do wnętrza?

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, a za oknem częściej pada deszcz, niż świeci słońce, to czas na zaplanowanie wieczorów w domu. Możemy spędzić je na wiele kreatywnych sposobów – czytając książki, oglądając seriale, grając w planszówki lub organizując tematyczne domówki. Sposób na jesienną melancholię jest wiele, ale do każdego z nich potrzebny jest klimatycznie zaaranżowany salon. Z czeluści szafy wyjmiemy ciepłe koce i pledy, miękkie poduszki oraz schowane ozdoby. Wyjątkowy klimat osiągniemy między innymi za pomocą oświetlenia.

Jesienna gra świateł

Jesienią szczególnie cenimy sobie wszelkie źródła światła w domu. Górną lampę chętniej zastępujemy lamami podłogowymi i stołowymi. Uzupełnieniem są świece, których blask wprowadza wyjątkowy klimat, a zapach pozwala się zrelaksować po ciężkim dniu. W kąciku do czytania lub odpoczynku możemy dodatkowo zamontować świetlną girlandę. Stworzymy ją z gotowych łańcuchów świetlnych albo lampionów. Do ściany przymocujemy ją za pomocą haczyków Command, które w prosty sposób przykleimy do powierzchni, a w razie potrzeby równie bezproblemowo odkleimy. Poręczne haczyki pozwolą formować łańcuch w dowolne kształty, co dodatkowo sprawi, że oświetlenie będzie jednocześnie oryginalną ozdobą wnętrza.

Jak wykonać lampiony z papieru?

Świetlny lampion możemy kupić gotowy lub wykonać go samemu. W obu przypadkach bazą są połączone ze sobą przewodem niewielkie żarówki ledowe. W wersji kupnej dołączone są materiałowe lub papierowe lampiony, ale te możemy wykonać także samodzielnie. Wystarczy papier – mogą być zwykłe kartki, czarno-białe gazety lub pergamin. Wycinamy i formujemy z nich pożądane kształty. Gotowe szablony znajdziemy np. w internecie, co ułatwi nam pracę. W odpowiednich miejscach podklejamy lampiony i za pomocą drucików montujemy je na żarówkach. Pozostaje nam już tylko zainstalowanie świetlnej girlandy na ścianie.

Prace krok po kroku

Aby nie uszkodzić lampionów, możemy najpierw przymocować na haczykach Command sam przewód z lampeczkami, a dopiero wtedy uzupełnić papierowymi abażurami. Dzięki temu nie uszkodzą się one w trakcie prac montażowych. Girlandę instalujemy poziomo lub pionowo, zgodnie z naszymi potrzebami oraz preferencjami.

  1. Co potrzebujemy?
  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • przezroczyste haczyki Command
  • łańcuch świetlny

  1. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest przygotowanie ściany, czyli usunięcie z niej wszelkich nieczystości. W tym celu używamy ściereczki nasączonej alkoholem, którą przecieramy powierzchnię i czekamy do całkowitego wyschnięcia. W tym czasie możemy zaplanować, w jakich odstępach przykleimy haczyki. Najlepiej sprawdzą się niewielkie klamerki do mocowania przewodów.

  1. Postępujemy zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Najpierw usuwamy jedną warstwę taśmy ochronnej i dociskamy stroną z klejem do haczyka. Następnie usuwamy taśmę z drugiej strony i mocujemy haczyk na ścianie. Przytrzymujemy go ok. 10 sekund i montujemy kolejne haczyki. Warto skorzystać z pomocy poziomicy, aby haczyki były przyklejone w linii prostej, chyba że planujemy stworzyć nieregularną kompozycję z girlandy.

  1. Haczyki zostawiamy na minimum godzinę, aby klej zawiązał i dopiero po tym czasie wieszamy na nich łańcuch świetlny. Delikatnie wsuwamy przewody w klamerki w wybranej odległości. Zaczepiony przewód jest stabilnie umiejscowiony na haczyku i nie ma możliwości wypadnięcia. Kiedy będziemy chcieli usunąć ozdobę, wystarczy pociągnąć przezroczyste paski stanowczym ruchem, a haczyki okleją się, nie pozostawiając śladów na ścianie.