salon w odcieniach szarości

ZAINSPIRUJ SIĘ

 

Obrazy wieloczęściowe to coraz częstszy element wystroju wnętrz modernistycznych i „z pazurem”. To coś w rodzaju przerostu formy nad treścią, jednak w bardzo pozytywnym kontekście. W wieloczęściowych obrazach duże znaczenie ma to, co się na nich znajduje. Jednak jeszcze większe to, w jaki sposób zostało to rozczłonkowane i tworzy spójną całość na ścianie. Warto pokusić się o piękny pejzaż lub inspirujący cytat na swojej ścianie w salonie, sypialni, jadalni lub pokoju nastolatka. To dużo bardziej efektowne niż tradycyjne, jednoczęściowe obrazy!

ZRÓB TO SAM!

 

Jakie postaci przyjmują obrazy wieloczęściowe?

Są to obrazki przyjmujące najróżniejsze formy i eksponujące bardzo ciekawe treści. Charakterystyczne są z pewnością pejzaże i martwa natura jako pocięte w pionie, na kilka części wąskie obrazki różnej wysokości. Takie obrazy muszą być zawieszone na ścianie ze szczególną starannością, aby poszczególne elementy uzupełniały się. Obraz, który stanowi jedną całość, gdy chodzi o treść, ale został pocięty na różne części, to bardzo inspirujący motyw w mieszkaniach typu modernistycznego. Oglądający odnosi wrażenie, że ten sam obrazek w jednej części nie przykuwałby już tak bardzo uwagi – byłby wręcz banalnie nudny. Takie obrazy nie posiadają ram – jest to podstawą prawidłowego łączenia elementów obrazka.

W sprzedaży dostępne są także bardzo ciekawe obrazy składające się z wielu części, jednak nie przedstawiających tego samego obiektu. Mogą stanowić tematyczny kolaż lub ujęcia tego samego tematu, ale w różny sposób lub w różnych kolorach. Bardzo modne w nowoczesnych wnętrzach są obrazy w kształcie kwadratu składające się z kilku mniejszych prostokątów, na których widnieją różne sentencje i obrazki. Choć treść każdego z elementów jest różna, to całościowo są one spójne i dają bardzo ciekawy efekt.

Montaż wieloczęściowych obrazów

Tego rodzaju dzieła sztuki mają jedną cechę wspólną – trudno jest je zawiesić na ścianie z użyciem tradycyjnych metod, to jest młotka i gwoździ. Tradycyjne wkręty mocowane przy użyciu wiertarki i wkrętarki też nie zdają egzaminu. Nie dlatego, że nie byłyby w stanie udźwignąć ciężaru takich obrazków, lecz z powodu niepraktyczności. Obrazy wieloczęściowe muszą być zawieszone w idealnie równych odstępach, inaczej efekt będzie mizerny. W związku z tym wymagają skrupulatnego odmierzania odległości uchwytów, rozmieszczenia względem siebie na ścianie, a następnie wykonania wielu otworów.

Można to wszystko obejść, stosując proste systemy nieinwazyjnego montażu, niewymagające wiercenia dziur w ścianach i pozwalające na dowolną modyfikację rozmieszczenia bez pozostawiania śladu na ścianach.

Jak mocować obrazy wieloczęściowe bez uszkadzania ścian?

Dobry efekt montażu takich obrazów zapewnią rzepy mocujące. Przytwierdza się taki rzep do ramy, zwracając uwagę na odpowiednie miejsce mocowania i dostosowanie jego rodzaju do ciężaru obrazu. Następnie wystarczy tylko wybrać miejsce na ścianie, które chce się udekorować, po czym – przycisnąć obraz z rzepem równo i mocno do powierzchni ściany. Aby zyskać pewność, że rzep nie uszkodzi powierzchni farby, nie powinno się przyklejać go bezpośrednio na świeżo malowaną powierzchnię. Zaleca się, aby odczekać przynajmniej 7 dni po malowaniu ścian dla pewności bezinwazyjnego, trwałego montażu.

Obecnie dostępne na rynku systemy nieinwazyjnego mocowania są najlepszym sposobem wieszania obrazów w mieszkaniu. Pozwalają one na zagospodarowanie wolnych przestrzeni bez niszczenia struktury ścian, dowolną liczbą obrazków. Wieloczęściowe obrazy na ścianach w domu pozwolą uzyskać ciekawą aranżację wnętrza.