Wynajmowanie mieszkania studenckiego generuje tyle samo profitów, co trudności. Problemy mogą być związane przede wszystkim z relacjami z właścicielem. Zazwyczaj udaje się te relacje usankcjonować na mocy umowy – i właśnie dlatego warto poznać jej dokładne zapisy, aby później nie być zdziwionym dodatkowymi kosztami lub brakiem zwrotu kaucji!

Kiedy właściciel może nie oddać kaucji?

Kaucja jest pewną kwotą, która stanowi zabezpieczenie finansowe dla właściciela mieszkania. Wynika ono z konieczności pokrycia niektórych szkód, których dokonał lokator. Inaczej mówiąc – podpisując umowę i wpłacając kaucję, wynajmujący zgadza się na to, aby kwota kaucji nie została zwrócona, w razie gdyby mieszkanie nie zostało zdane w należytym stanie.

Z reguły właściciele mieszkań dość sceptycznie podchodzą do studentów, którzy bardzo często zmieniają się w wynajętych mieszkaniach, dlatego przewija się ich przez nie wielu. Bywają studenci, którzy dbają o powierzone im mienie i w pełni zasługują na zwrot kaucji po okresie wynajmu. Niestety, są też i tacy, którym zdarza się coś uszkodzić, wówczas w pełni zasadne jest, by kaucja pokryła straty finansowe wynikające ze szkód.

Czy dziury w ścianach to powód, by nie zwracać kaucji?

Bywają lokatorzy, którzy nie mogą się obyć bez swoich ulubionych obrazków na ścianach, fotografii rodzinnych czy półeczek i innych elementów dekoracyjnych. Wtedy w ruch idą młotek i gwoździe. Współlokatorzy denerwują się ciągłym stukaniem, a dookoła pełno jest kurzu ze ścian. Najgorsze jest jednak to, że gdy taki lokator się wyprowadza, zabiera ze sobą obrazki, ale pozostawia po sobie liczne gwoździe i dziury w ścianie. W takiej sytuacji właściciel może pobłażliwie potraktować zaistniałą sytuację i uznać, że te pozostawione gwoździe mogą się do czegoś przydać kolejnemu lokatorowi.

Niestety, może też dojść do wniosku, że podczas malowania ścian dla kolejnych lokatorów trzeba będzie powyjmować gwoździe i zakleić ściany, zanim przystąpi się do właściwego malowania, co będzie generować dodatkowe koszty i nakład pracy. A zatem – właściciel może mieć powód, by nie zwracać kaucji lokatorowi, który podziurawił mu ściany!

Jak dekorować ściany w sposób bezpieczny dla ścian?

Na szczęście są proste sposoby na to, aby upiększyć swoje ściany tak, by właściciel nawet nie dowiedział się, że cokolwiek na nich wisiało. Zamiast wbijać gwoździe w ścianę, można użyć specjalnych systemów nieinwazyjnego montażu. Służą one temu, aby o dowolnej porze, bez generowania hałasu i kurzu przyklejać do ścian drobne, najwyżej kilkukilogramowe elementy dekoracyjne.

Za ich pomocą można ozdobić pokój na stancji, przyklejając do ścian obrazki, fotografie i wszystko, co sprawi, że w pokoju będzie bardziej przytulnie, swojsko i sympatycznie! Systemy nieinwazyjnego montażu to między innymi samoprzylepne haczyki, na których można wieszać obrazki z uchwytami. To również rzepy, na których można umocować ramy obrazu bezpośrednio do ściany. Takie systemy mocujące to także taśmy dwustronne, którymi przykleja się różne drobne elementy na różnych powierzchniach – ścianach, sufitach, szklanych drzwiach, meblach.

Ich używanie jest banalnie proste i absolutnie bezpieczne. Najciekawsze jest jednak to, że można je zupełnie swobodnie oderwać od ściany, bez niszczenia jej. Jest to możliwe dzięki specjalnemu paskowi u dołu – za jednym pociągnięciem element mocujący płynnie odrywa się od ściany. Nie pozostawia na niej resztek kleju ani nie zrywa fragmentów tynku. Stosując je nie ma szans, by właściciel miał podstawy do niezwrócenia kaucji z powodu zniszczonych ścian!