W każdej kuchni znajdziemy kolekcję kubków, które często przywozimy jako pamiątkę lub dostajemy w prezencie na różne okazje. Niektóre kubki prezentują się bardzo efektownie, dlatego warto wyeksponować je w kuchni w taki sposób, aby tworzyły oryginalną dekorację. Pozwoli to także na bieżąco kontrolować stan kubków i codziennie pić kawę z innego naczynia.

W kubku najlepiej smakuje poranna kawa, ciepła herbata w chłodny dzień czy wieczorne kakao. Wiele osób kolekcjonuje kubki, przywozi je z podróży czy nałogowo kupuje. Nie wszystkie zmieszczą się w kuchennych szafkach, warto zatem pomyśleć o ciekawym sposobie ich prezentacji. Możemy to zrobić na kilka sposobów, wybierając ten, który najlepiej pasuje do naszej kuchni.

Galeria kubków

Najprostszym sposobem, szczególnie w dużej kuchni, będzie zamontowanie półek ściennych. Obecnie dostępne są wąski półki, które nie odstają zbyt mocno od ściany, tworząc ciekawą dekorację. Możemy połączyć dwie lub zainstalować je na różnych wysokościach, a na ich powierzchni ustawić ulubione kubki. Możemy wybrać jeden kolor, wielkość lub kontynent, z którego przyjechały. System ustawiania naczyń jest dowolny, ale warto mieć jeden, aby całość wyglądała spójnie i elegancko.

Stojak na blacie

Drugi sposób to dobre rozwiązanie w pomieszczeniu, gdzie nie ma możliwości zamontowania półki na ścianie, ale mamy do zagospodarowania blat kuchenny. W rogu lub w podręcznym miejscu ustawiamy stojak z wystającymi uchwytami, na których wieszamy kubki. Taki stojak możemy zakupić gotowy lub wykonać samodzielnie, np. zbijając ze sobą drewniane listewki na kształt litery X. Zawieszone kubki będą zawsze pod ręką, dlatego warto umieścić na stojaku te, z których najbardziej lubimy korzystać. To nie tylko funkcjonalna, ale jednocześnie bardzo oryginalna ozdoba kuchni.

Ściana nad blatem

Do stworzenia galerii kubków doskonale sprawdzi się także przestrzeń na ścianie pomiędzy blatem a górnymi szafkami. Najczęściej powierzchnia ta wyłożona jest płytkami, co uniemożliwia mocowanie półki. Wtedy z pomocą przychodzą nam haczyki Command. Powiesimy na nich kubki bezpośrednio na ścianie. Zaoszczędzimy wtedy miejsce na blacie, a naczynia będą na wyciągniecie ręki. To najlepsze rozwiązanie do niewielkiej kuchni, gdzie każdy metr kwadratowy musi być funkcjonalnie wykorzystany.

Prace krok po kroku

Mocowanie kubków na haczykach Command jest bardzo proste i przyjemne w wykonaniu. W zależności od kolory płytek możemy wybrać białe lub transparentne, które spójnie skomponują się z powierzchnią.

Czego potrzebujemy?

  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • haczyki Command
  • ulubione kubki

  1. Najpierw musimy przygotować powierzchnię klejenia. Nasączamy ściereczkę alkoholem i przecieramy miejsca, do których będziemy przyklejać haczyki. Usuwamy w ten sposób kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Czekamy, aż ściana całkowicie wyschnie i przygotowujemy potrzebne nam haczyki oraz dopasowane do nich paski klejące.

Zawsze postępujemy zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu produktu. Zdejmujemy czerwoną folię ochronną i przyklejamy pasek klejący do plastikowej części haczyka. Przytrzymujemy ok. 10 sekund lekko pocierając, a następnie odklejamy czerwoną warstwę i dociskamy haczyk do ściany. Robimy to przez ok. 30 sekund. Pozostawiamy przyklejony haczyk na min. godzinę, aby klej połączył się z powierzchnią.

Jeśli planujemy zawieszenie większej ilości kubków, co oznacza, że potrzebujemy więcej haczyków, pamiętajmy, aby podczas ich montowania sprawdzić, czy będą znajdować się na tym samym poziomie. Najlepiej zrobić to za pomocą poziomicy. Przy kolejnych haczykach postępujemy tak samo. Po godzinie haczyki są gotowe do użytkowania, więc można zawieszać na nich nasze kubki.