Kiedyś najpopularniejszą ozdobą ścian były obrazy lub ewentualnie zdjęcia w ramkach. Dzisiaj możemy pozwolić sobie na większą dowolność, która nie będzie odebrana za fanaberię. Dzięki temu podziwiamy piękne kompozycje z roślin, talerzy czy luster. Z tych ostatnich stworzymy ciekawą dekorację, która wprowadzi oryginalny klimat do każdego wnętrza.

Lustra mają w sobie coś magicznego – już sam fakt, że możemy sprawdzić swoje odbicie jest niesamowity, a dodając do tego walory estetyczne, otrzymujemy jeden z najlepszych elementów aranżacji wnętrza. Najczęściej lustro wieszamy w przedpokoju, aby przed wyjściem obejrzeć i ocenić swój wygląd, bądź w łazience do przeprowadzenia porannej i wieczornej toalety. Lustro wykorzystywane jest także przez kobiety podczas makijażu. Wtedy może pojawić się w formie toaletki lub lusterka na podstawce. A gdyby tak przenieść te lśniące przedmioty do salonu albo do sypialni? Otrzymamy nie tylko dodatkowe miejsce do przeglądania się, ale przede wszystkim oryginalną ozdobę. Lustro odbijając światło, sprawia, że pomieszczenie jest jaśniejsze i optycznie większe. Sam jego wygląd natomiast stanowi atrakcyjną dekorację ściany. Szczególnie jeśli postawimy na kilka małych luster, tworzących wyjątkową kompozycję.

Jakie lustro wybrać?

Obecnie mamy do wyboru szeroki asortyment luster o różnych wielkościach, kształtach, kolorach i ramach. Ważne jest, aby dopasować design lustra do aranżacji wnętrza. W salonie urządzonym w stylu glamour idealnie sprawdzi się lustro w srebrnej ramie, w skandynawskiej sypialni – na skórzanym pasku, a w wersji boho – z wiklinowym obramowaniem. Możemy wybrać np. 3 lustra o tym samym wzorze, ale innym rozmiarze, lub kilka zupełnie różnych modeli. W wystroju własnego mieszkania warto pobawić się formą i eksperymentować. Pozwalają nam na to rzepy Command, które montuje się szybko i równie bezproblemowo można je zdemontować, bez wbijania gwoździ i pozostawiania nieestetycznych śladów na ścianach.

Prace krok po kroku

Bez względu na to, jakie lustro wybierzemy, zaplanujmy najpierw całą kompozycję na podłodze, aby łatwiej było nam wyobrazić sobie całość. Dekoracje z luster możemy przygotować także w pokoju dziecka, ale wybierzmy wtedy lustra wykonane z nietłukącego się akrylu.

  1. Czego potrzebujemy?
  • alkoholu i szmatki do przetarcia powierzchni
  • rzepów Command (w zależności od rodzaju lustra można także wykorzystać haczyki Command)
  • ozdobnych luster

  1. Wszelkie prace należy zacząć od przygotowania ściany. Miejsca, gdzie pojawią się lustra, przecieramy ściereczką z alkoholem. Pozwoli to usunąć tłustą warstwę i ewentualne zanieczyszczenia. Pozostawiamy ścianę do wyschnięcia.

  1. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Łączymy dwa rzepy aż do słyszalnego kliknięcia lub przyklejamy taśmę klejącą do haczyka.

  1. Odklejamy folię ochronną z paska klejącego i przyklejamy rzep lub haczyk do ściany, mocno dociskając przez 30 sekund. Następnie pozostawiamy materiały na ścianie na ok. 1 godzinę.

  1. Jeśli używamy haczyka, to przed mocowaniem warto sprawdzić, czy pasuje on do zaczepu znajdującego się na lustrze. Na szczęście, nawet jeśli nie da się zawiesić tak lustra, mamy jeszcze alternatywę, czyli rzepy.

  1. Po upływie wymaganego czasu możemy przystąpić do wieszania lusterek. Zaczepiamy je haczykach lub mocujemy rzepami. W razie zmiany aranżacji wystarczy delikatnie pociągnąć i usunąć dekorację bez pozostawiania brzydkich śladów na ścianie.