obrazy kaskadowe na ścianie

ZAINSPIRUJ SIĘ

 

Współczesne wnętrza nie lubią przepychu i strojności. Minimalizm w kolorystyce i detalach jest tym, co daje poczucie schludności i swobody. W przypadku aranżacji domu zasada „less is more” jest jak najbardziej aktualna i warto ją wdrożyć do swojego salonu lub sypialni.

ZRÓB TO SAM!

 

Czym ozdobić główne pomieszczenia w domu?

Po upiększeniu swojego nowego mieszkania za pomocą efektownych, modnych mebli, przychodzi czas na dodatki, głównie w postaci ozdób naściennych. Spełniają one dwojaką funkcję. Pierwsza, to oczywiście zagospodarowanie wolnej przestrzeni, jako że ściany nie znoszą pustki. Druga, to nadanie domowi specjalnego charakteru, który podkreśli gust właścicieli. W dzisiejszych wnętrzach dozwolone są absolutnie wszystkie chwyty. Doskonale pasują ręcznie malowane przez gospodarza obrazy czy wykonywane przez nich rękodzieła. Jednak świetnie sprawdzą się też w minimalistycznych wnętrzach komercyjne ozdoby, których wybór na rynku jest ogromny, i które z pewnością zaspokoją poczucie estetyki gospodarzy. Obrazy kaskadowe są jedną z tych minimalistycznych ozdób, które bardzo chętnie przytwierdza się do ścian w salonach lub jadalniach. Najlepiej prezentują się tam, gdzie gospodarze pragną upiększyć pomieszczenie, lecz jednocześnie nadać mu rangę miejsca spotkań towarzyskich. Takie obrazy mają przykuwać uwagę i zdobić. Nie przepadają za towarzystwem innych ozdób – świetnie się czują w samotności, na centralnym miejscu wolnej ściany nad kanapą lub stołem w jadalni.

Jak wyglądają obrazy kaskadowe?

Obrazy kaskadowe to sposób na zaprezentowanie banalnej treści w niebanalnej formie. Nawet najzwyklejszy jeleń na rykowisku zaprezentowany w postaci kaskadowej stanie się obiektem zachwytu gości, których przyjmuje się w domu. Obraz kaskadowy składa się z jednego malunku przedstawionego na pięciu różnych płótnach – w dodatku mających różne wymiary. Jest to zatem obraz pocięty niejako na pięć nierównych kawałków, co brzmi samo w sobie bardzo intrygująco. Układając taki obraz na ścianie, należy pamiętać o tym, że krawędzie rysunków na obrazie muszą stykać się ze sobą idealnie, przy czym brzegi obrazu – niekoniecznie. Pomimo tego, iż treść obrazka powinna stanowić spójną całość, poszczególne fragmenty obrazu kaskadowego na ścianie wiesza się w niewielkiej odległości od siebie – nie mogą się ze sobą stykać.

Obrazy kaskadowe to również pięć różnych obrazów o różnych treściach, o wspólnej stylistyce, lecz niebędących pięcioma fragmentami jednego malunku. Wówczas ich ułożenie względem siebie stanowi swoistą układankę – należy to zrobić tak, by razem tworzyły równy prostokąt!

Jak najlepiej powiesić obrazy kaskadowe?

W przypadku wieszania obrazów kaskadowych gwoździe absolutnie nie wchodzą w grę. Tu każdy centymetr ma znaczenie, dlatego należy przytwierdzać ramy bezpośrednio do ściany, w odpowiedniej odległości względem siebie. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych rzepów mocujących. Dobiera się je w zależności od ciężaru konkretnego pojedynczego fragmentu oraz jego rozmiarów. Ważne, aby zamocować każdy fragment obrazu na osobnym rzepie – to zdecydowanie ułatwi sprawę. Mocowanie na rzepach umożliwia przytwierdzenie obrazu w dowolnym miejscu na ścianie względem pozostałych fragmentów. Dodatkowym atutem rzepów mocujących jest fakt, że można je zupełnie bez śladów usunąć ze ściany i przytwierdzić ponownie – na wypadek, gdyby nie udało się tego zrobić równo czy w odpowiednich odstępach.

Zainstalowanie obrazów kaskadowych na rzepach mocujących to najlepszy sposób na niedrogie, ale bardzo efektowne udekorowanie swojego mieszkania w minimalistycznym stylu! Dobierz kolorystykę i tematykę obrazu do reszty wnętrza i znajdź kilka minut, by w łatwy sposób przymocować obraz kaskadowy do wolnej ściany w salonie!