Gdy nadchodzi jesień, zaczynamy mieć więcej czasu na uporządkowanie pewnych obszarów swojego życia – na przykład swojego domu. To idealny sezon, by zacząć porządki i udoskonalić swoje mieszkanie, by stało się jeszcze bardziej funkcjonalne i piękne. Coraz dłuższe wieczory i chłodna aura sprzyjają temu, by więcej czasu spędzać w domu – sprawmy więc, aby był on udekorowany w ciepłych, ognistych barwach…

Kolory jesieni – zawsze w modzie

W ostatnich latach nowoczesne wnętrza zdominowała moda na biel, szarość i chłodne kolory w mieszkaniach. Stały się one sterylne, czyste i jasne, ale w takich wnętrzach brakuje niekiedy koloru – choć same w sobie prezentują się wybornie. A co z kolorami, które dominują jesienią? Żółć, pomarańcz, ognista czerwień, delikatnie przetykane brązem – to czyste, ciepłe barwy, których nie warto unikać w swoich aranżacjach. Są zawsze modne i bardzo korzystnie oddziałują na psychikę oraz ciało!

Jesienne barwy w koloroterapii

Nie bez powodu osoby ubierające się w stroje koloru pomarańczowego, żółtego czy czerwonego wydają się być bardziej energiczne i żywiołowe. Kolory mają fizyczny wpływ na nasze postrzeganie, ale również na emocje. Ognista czerwień kojarzy się z miłością, pożądaniem i energią. Nic w tym dziwnego – ten kolor pobudza ruchy gałek ocznych i podnosi poziom adrenaliny, a także wzmaga wydzielanie soków trawiennych. To dlatego czerwień pobudza apetyt i sprawia, że czujemy się bardziej żywotni! Kolor brązowy kojarzy się ze stabilizacją, spokojem i poczuciem bezpieczeństwa.

A zatem wykorzystanie barwy brązowej w domu pozwoli poczuć się w nim bezpiecznie i pewnie, czerwień zaś pobudzi do działania – idealnie sprawdzi się chociażby w sypialni! Kolor pomarańczowy mobilizuje do pracy – jego obecność w mieszkaniu może wpływać pobudzająco, szczególnie w zestawieniu z ponurą, jesienną aurą, która wysysa z nas żywotność. Żółty z kolei to kolor radości – doskonale podkreśla radosny nastrój, który czeka na domowników po przekroczeniu progu ukochanego mieszkania!

Otaczanie się barwami jesieni w domu

Czy znając zasady chromoterapii (koloroterapii), należy natychmiast wziąć się za dokonywanie gruntownych przemian w swoim domu? Niekoniecznie! Wystarczą drobne akcenty, które lekko odmienią charakter domu i wprowadzą do niego jesienny, ciepły klimat. Nie potrzeba zmian koloru ścian w pomieszczeniach. Tam, gdzie to pasuje, można zafundować sobie jedynie kolorowe zasłony, dywaniki czy narzuty na kanapę – w odpowiednio żywych, witalizujących kolorach.

Dodatkowymi akcentami wspierającymi jesienne zmiany w domu mogą być obrazy na ścianach utrzymane w kolorach jesieni. Mogą to być kolorowe półeczki lub makatki na ścianach w ognistych barwach, przez co dotychczas nudne wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. Aby zaprowadzić złotą polską jesień do swojego mieszkania, wystarczy kilka elementów ozdobnych oraz systemy nieinwazyjnego montażu.

Do mocowania obrazków czy fotografii w ramkach najlepiej zakupić specjalne rzepy mocujące, które kliknięciem sygnalizują solidny montaż obrazu. Należy wybrać takie, które udźwigną konkretny element ozdobny – w przypadku cięższych obrazów można zastosować podwójne lub potrójne duże rzepy.

Drobne dekoracje takie jak makatki czy suszone bukiety kwiatów można mocować na samoprzylepnych haczykach, a inne dekoracje przytwierdzane bezpośrednio do ściany – za pomocą lekkich i łatwych w użyciu taśm dwustronnych. Systemy nieinwazyjnego montażu w różnych rozmiarach można wykorzystać, aby bez młotka i gwoździ wykonać w swoim domu istną przemianę – taką, która ożywi wnętrze i jego domowników!