komórka ogrodowa

ZAINSPIRUJ SIĘ

 

Komórka ogrodowa jest miejscem, które ma służyć przechowywaniu różnych narzędzi, nasion, doniczek lub przydatnych drobiazgów. W komórkach o nieco większej powierzchni można też urządzić niewielkie, ale bardzo przydatne stanowisko do wykonywania drobnych prac ogrodowych, takich jak rozsadzanie roślin. Istnieje kilka ciekawych sposobów na to, by z szopy ogrodowej uczynić nie tyle składowisko narzędzi, ile funkcjonalne, doskonale zorganizowane pomieszczenie.

ZRÓB TO SAM!

Wieszak na narzędzia ogrodowe

Motyki, grabie do liści, łopaty i inne narzędzia ogrodowe zajmują w szopie sporo miejsca. Najlepszym sposobem na zorganizowanie przestrzeni wewnątrz niej będzie wykorzystanie ścian komórki do zawieszenia tych narzędzi. W ten sposób nie będą one się przewracały ani zajmowały cennej przestrzeni. W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju uchwyty na narzędzia posiadające trzonki. Mogą one mieć mniej lub więcej miejsc na wpięcie narzędzi – wybierz te, które będą odpowiadały liczbie elementów, jakie planujesz zorganizować w ten sposób. Taki wieszak można zamocować przy pomocy taśm mocujących uniwersalnych. Wystarczy tylko przytwierdzić je do ściany i przykleić do nich uchwyt. W celu zmiany pozycji uchwytu lub chęci jego usunięcia, pociąga się tylko za pasek mocujący.

Haki na kable

Trzymasz w komórce ogrodowej swoją elektryczną kosiarkę? A może masz w niej przyłącze wody, do którego od czasu do czasu mocujesz wąż ogrodowy i podlewasz swoje grządki? Problem z kablami i wężami plączącymi się pod nogami można w łatwy sposób opanować. Wystarczy, że przytwierdzisz na odpowiedniej wysokości (mniej więcej na poziomie swoich bioder) specjalny uchwyt do kabli, mocowany na samoprzylepnym pasku montażowym. Mając taki uchwyt możesz wygodnie owijać wokół niego kable i węże, a tym samym unikać ich plątania się, a także niszczenia na skutek leżenia na ziemi i narażenia na deptanie.

Organizer na drobiazgi

W komórce ogrodowej z pewnością znajdzie się wiele drobiazgów, które powinny mieć swoje osobne szufladki lub kieszonki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tekstylny organizer z licznymi przegródkami, który można zawiesić na kolejnej wolnej ścianie. W takim organizerze zmieszczą się: torebki z nasionkami i cebulkami roślin, rękawice ogrodowe, sekatory, a także wszystko, co powinno mieć jakieś swoje miejsce, i nie przeszkadzać na stole roboczym. Tego rodzaju organizer łatwo przyczepimy do ściany, używając haków ściennych przyklejanych na specjalnych paskach samoprzylepnych. W celu zmiany położenia, wystarczy pociągnąć w dół pasek pod rzepem i przykleić hak w inne miejsce.

Stół roboczy i półka magazynowa

W komórce zorganizowanej w taki sposób wszystkie ściany zostaną doskonale zagospodarowane. Nawet na niewielkiej powierzchni dzięki systemom nieinwazyjnego montażu i odpowiednim uchwytom można umiejscowić najpotrzebniejsze do prac ogrodowych rzeczy. Na pozostałej wolnej przestrzeni podłogi można będzie postawić stół roboczy oraz niewielką półkę magazynową – na przykład na doniczki, nawozy albo sadzonki roślin. Z pewnością znajdzie się też miejsce na kosiarkę lub krzesełko, by móc niektóre prace wykonywać w pozycji siedzącej.

Dobra organizacja podstawą efektywnej pracy!

Prace ogrodowe wymagają nie tylko umiejętności ogrodniczych i właściwych narzędzi. Potrzebna jest także przestrzeń do ich wykonywania – pod dachem, gdzie można pracować nawet podczas gorszej pogody. Dlatego właśnie warto swoją komórkę ogrodową odpowiednio zaaranżować i znaleźć w niej miejsce na wykonywanie drobnych prac. Podczas sezonu na sadzenie i pielęgnację ogródka z pewnością wielokrotnie doceni się fakt właściwego przygotowania stanowiska pracy oraz miejsca składowania narzędzi ogrodowych!