Płatki śniegu to bardzo delikatna i subtelna ozdoba świąteczna. Można ją stosować jako dekorację uzupełniającą dla bożonarodzeniowych zdobień lub jako samodzielną zimową kompozycję. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą przygotować minimalistyczną aranżację, która pasować będzie do wnętrza w stylu skandynawskim czy boho. Co można zrobić z płatków śniegu?

Płatki śniegu mają w sobie coś magicznego – nietrwałe, lekkie, połyskujące i wirujące na wietrze. Choć często narzekamy na zimę, to jeden z jej elementów, któremu nie można odmówić uroku. Nic dziwnego, że szybko stały się motywem dekoracyjnym. Znajdziemy je na tekstyliach, bibelotach, akcesoriach i gadżetach. To także bardzo popularny wzór na ozdobach świątecznych. Same płatki śniegu mogą stworzyć wyjątkową kompozycję, która będzie oryginalną i wyjątkową dekoracją salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego.

Z czego zrobić płatki śniegu?

Oczywiście prawdziwy śnieg jest niepowtarzalny i nie możemy odtworzyć go w domowych warunkach, ale na szczęście jest wiele zamienników. Pierwszym z nich jest zwykły biały papier. Płatki śniegu możemy stworzyć samodzielne, wycinając odpowiednie wzory nożyczkami. Ozdoby mogą być płaskie lub trójwymiarowe. Jeśli chcemy je bardziej uwidocznić, możemy użyć innych kolorów papieru – srebrnego lub złotego.

Ciekawie wyglądać będzie także biały papier udekorowany brokatem w spray’u. Innymi materiałami idealnymi do wykonania płatków śniegu są także tkaniny, a osoby o większych zdolnościach manualnych mogą wyciąć ozdoby z gąbki, styropianu lub drewna. W sklepach znajdziemy również szeroki wybór gotowych dekoracji – od rozkładanych rozet aż po efektowne płatki wykonane ze szkła.

Śnieżna dekoracja wnętrza – jak ją wykonać?

Płatki śniegu doskonale sprawdzają się jako ozdoba okna – widać je z obu stron, więc tworzą dekorację zarówno we wnętrzu, jak i z zewnątrz. Wystarczy zamocować płatki na szybie (np. za pomocą rzepów Command). Z płatków stworzymy również dekorację ściany – nad sofą lub komodą. Wystarczy kilka sztuk ozdób, które zainstalujemy obok siebie w ciekawej kompozycji. Nad łóżkiem w sypialni płatki mogą układać się w jednej poziomej linii, a w pokoju dziecka różne wielkości płatków udekorują kącik do nauki lub czytania książek.

Prace krok po kroku

Do mocowania płatków śniegu najlepiej sprawdzą się produkty marki Command. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego zrobiona jest ozdoba, możemy wykorzystać haczyki lub rzepy. Ich ogromną zaletą jest szybki i bezpieczny montaż oraz równie bezproblemowy demontaż po świętach lub zimie.

  1. Co potrzebujemy?
  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • rzepy Command
  • płatki śniegu (z papieru, drewna lub styropianu)

  1. Przed mocowaniem rzepów należy oczyścić i odtłuścić powierzchnię. W tym celu ścianę (okno lub szafę) przecieramy nasączoną alkoholem ściereczką i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. W tym czasie możemy przygotować sobie rzepy, łącząc je w pary do momentu usłyszenia charakterystycznego „kliknięcia”.

  1. Następnie zdejmujemy warstwę ochronną i przyklejamy rzep do ozdoby, lekko dociskając. Zdejmujemy drugi rzep i mocujemy płatek śniegu na powierzchni. Delikatnie zdejmujemy go razem z jedną warstwą rzepu i odczekujemy godzinę, aby ponownie połączyć rzepy i zawiesić dekorację na ścianie.

  1. Płatek dociskamy przez 10 sekund na całej długości rzepu, aby obydwa połączyły się ze sobą do „kliknięcia”. Możemy rozpocząć montowanie kolejnej ozdoby lub stworzyć kompozycję wzbogaconą o inne dekoracje – bombki, zawieszki czy wieniec.