Wigilia to magiczny moment, rozpoczynający świąteczne dni. To kilka godzin, kiedy możemy niespiesznie usiąść z najbliższymi przy tradycyjnych potrawach, podzielić się opłatkiem przy dźwięku kolęd w tle. W tym wyjątkowym dniu chcemy, aby wszystko było przygotowane idealnie: choinka, nakrycie stołu, każda najmniejsza dekoracja i element wystroju. Klimat świątecznej wieczerzy podkreślimy za sprawą kilku ozdób, które wystarczy umieścić w nieoczywistych miejscach.

Dla wielu osób Wigilia to najważniejszy moment całych świąt Bożego Narodzenia. To wieczorną kolacją rozpoczynamy dni odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, duchowego odrodzenia i prawdziwą zimę. W ten wieczór wierzymy, że wypowiedziane przy opłatku życzenia się spełnią, wyciągamy ręce do zgody i wybaczamy sobie drobne nieporozumienia. Czekamy z utęsknieniem cały rok, aby zjeść ulubione potrawy, które tylko w Wigilię smakują tak dobrze, a dzieci z niecierpliwością wypatrują wymarzonych prezentów. W honorowym miejscu w salonie stoi choinka, a wraz z nią na ścianach, parapecie czy komodzie pojawiają się dekoracje. Uzupełnieniem świątecznego wystroju jest ozdoba stołu. Jak ja wykonać, aby idealnie wkomponowała się w całą aranżację?

Jak udekorować stół na Wigilię?

Na Wigilijnym stole przede wszystkim nie może zabraknąć odświętnego obrusu. Najlepiej sprawdzi się biały, będzie idealną bazą pod dekoracje. Na święta zwykle wyjmujemy z szafek specjalną zastawę oraz komplet sztućców. Aby wprowadzić odświętny nastrój, na każdym talerzyku możemy położyć gałązkę świerku lub kilka orzeszków. Dla gości w ramach prezentu postawmy malutkie słoiczki z miodem lub własnoręcznie przygotowaną konfiturą. Pomiędzy półmiskami i salaterkami znajdźmy miejsce na świece, wieniec, ewentualnie gwiazdę betlejemską. Klimat podkreślą luźno ułożone bombeczki lub szyszki.

Nie zapomnij o krzesłach!

Dopełnieniem aranżacji stołu będą efektowne ozdoby umieszczone na krzeseł. Możemy w tym celu do oparć przymocować małe wianki świąteczne, zawieszki choinkowe lub gałązki świerku. Gotowe dekoracje kupimy lub przygotujemy własnoręcznie. Wystarczy kilka gałązek z drzew, ostrokrzew, brokat lub sztuczny śnieg i świąteczna wstążka. Przewiązane tasiemką dekoracje zamocujemy do oparcia za pomocą haczyków Command, które po świętach szybko i bezinwazyjnie zdejmiemy z krzeseł.

Prace krok po kroku

Najlepiej do stworzenia dekoracji krzeseł sprawdzą się haczyki transparentne, które idealnie wyglądać będą na każdym rodzaju mebla. Jeśli mamy białe krzesła, możemy wykorzystać haczyki w tym samym kolorze. Produkty Commnad są łatwe w montażu i nie pozostawiają śladów po odklejeniu.

  1. Co potrzebujemy?
  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • haczyki Command
  • gałązki świerku, wstążka, zawieszki choinkowe, małe wianki

  1. Montaż haczyków najlepiej przeprowadzić w wigilijny poranek. Najpierw musimy przetrzeć powierzchnię krzeseł ściereczką z alkoholem, aby usunąć ewentualne zabrudzenia i kurz. Oparcia pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, a w tym czasie możemy przygotować sobie haczyki Command.

  1. Zdejmujemy folię z czarnym napisem i dociskamy taśmę z klejem do haczyka. Przytrzymujemy ok. 10 sekund i zdejmujemy drugą folię. Montujemy haczyk w odpowiednim miejscu na oparciu krzesła. Pozostawiamy je na minimum godzinę do zawiązania się kleju.

  1. To idealny czas, aby przygotować sobie miniozdoby do zawieszenia lub aby zająć się innymi obowiązkami. Po kilkudziesięciu minutach haczyki są gotowe do używania i zawieszania na nich dekoracji. Po świętach możemy pozostawić haczyki na krzesłach, aby przymocować do nich ozdoby sylwestrowe, np. balony lub pompony.