duży salon z czarnym meblem

Aranżując wnętrze swojego mieszkania, należy podczas meblowania poszczególnych pomieszczeń pomyśleć nie tylko o wygodnych meblach do wypoczynku, szafach i stołach. Niektórych rzeczy po prostu nie trzyma się w komodach. Bibeloty wymagają wyeksponowania. Elegancki komplet kieliszków może być świetnym elementem dekoracyjnym do jadalni, a zapachowe świeczki również muszą mieć swoje miejsce, aby mogły zachwycać swoim wyglądem. A zatem – warto pomyśleć też o niewielkich półeczkach na drobiazgi!

Proste i efektowne

Półki nie muszą być meblami kupowanymi w sklepach meblowych i wartymi kilkaset złotych za sztukę. Nie muszą wcale być duże ani szerokie, aby mogły pomieścić wszystko, co chcemy wyeksponować lub mieć pod ręką. Mogą być prostymi deseczkami lub ramkami zbitymi z równych desek. Nawet wykonane samodzielnie będą spełniały idealnie swoją rolę.

Obecnie dużą popularnością cieszą się niewidzialne półki na książki dające efekt, jakby książki dosłownie wisiały w powietrzu przyklejone do ściany. W minimalistycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się również półeczki w kształcie prostych desek lub ewentualnie desek ze zdobieniem. Takie półeczki nadają się najlepiej na eksponowanie bibelotów, maleńkich doniczek z kwiatami i innych drobiazgów.

Jak zrobić półkę?

W zależności od stopnia skomplikowania takiej półki trzeba będzie przygotować odpowiedni jej projekt. W sklepach budowlanych można zakupić deski o odpowiedniej grubości i szerokości. Dobrze jest dopasować je do ewentualnego udźwigu. Jeśli półka ma dźwigać na przykład książki, warto, aby była zrobiona z grubszej deski.

Półki składające się z jednego elementu, czyli pojedynczej deski, wystarczy tylko pomalować i zadbać o ich właściwe przymocowanie do ściany. Bardziej skomplikowane, na przykład w kształcie prostopadłościanu, powinny zostać zbite gwoździami lub sklejone mocnym klejem stolarskim i dopiero wtedy pomalowane lub oklejone okleiną.

Sposoby montażu półek domowej roboty

Ważne jest, aby nowe półeczki montować w sposób nieinwazyjny, wykorzystując do tego celu najnowsze nowinki montażowe. Gwoździe i wkręty lepiej zostawić do mocowania elementów cięższych i niedających się zamontować w inny sposób. Lekkie półki na drobiazgi i bibeloty można przytwierdzać bezpośrednio do ścian bez użycia młotka i wiertarki, a także bez przykręcania do nich jakichkolwiek uchwytów.

Systemy nieinwazyjnego montażu, takie jak rzepy, taśmy i haki mocujące pozwalają na zrealizowanie niemal dowolnej konstrukcji złożonej z niewielkich półeczek. W zależności od ciężaru półki i tego, co ma się docelowo na niej znajdować, należy jedynie dobrać odpowiedni rozmiar i udźwig mocowania.

Przyklejanie półek jest równie łatwe, co usuwanie taśm i nie pozostawia żadnych śladów. To również ważne, szczególnie gdy półka zostanie przyklejona nierówno lub gdy za jakiś czas zechce się zmienić nieco jej lokalizację.

Gdzie przydadzą się niewielkie półki?

Jednym z miejsc, w których absolutnie należy mieć półki na drobiazgi, jest przedpokój. Tam domownicy będą mogli odkładać swoje okulary, czapki, klucze, a także inne przedmioty, które są niezbędne, gdy wychodzi się z domu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że półka w tym miejscu jest zbędna – zamontuj ją i za jakiś czas zdziwisz się, jak mogłeś bez niej żyć.

Warto też zamocować kilka półeczek na kosmetyki w łazience, a także półkę na bibeloty i świeczki dekoracyjne w salonie, sypialni, pokoju dziecka. To elementy, które bezsprzecznie dodają domowi uroku i charakteru. Warto mieć je wyeksponowane w ciekawym miejscu.

Leave a Reply