Pierwsza klasa to nie lada wyzwanie dla dziecka, którego jedynym obowiązkiem do tej pory była beztroska zabawa! Zaczyna się okres nauki, który wiąże się nie tylko z chodzeniem do szkoły. To także nauka systematyczności, utrzymywania dookoła siebie porządku i dbania o organizację własnej pracy! Można zaszczepić w dziecku chęć do tego poprzez właściwe urządzenie jego pokoju!

Pokój dla pierwszoklasisty – ważna rzecz!

W pokoju siedmiolatka, który za chwilę pójdzie do pierwszej klasy, coraz mniej jest już motywów z ulubionymi bohaterami bajek. Oczywiście nie znaczy to, że zostają całkowicie wyeliminowane – dzieciaki po prostu zarzucają jednych na rzecz drugich, już nieco poważniejszych! Ich pokoje stają się odrobinkę bardziej spersonalizowane. Rodzice starając się przygotować pokój dla dziecka, powinni pomyśleć o jego upodobaniach do określonych kolorów czy bohaterów bajek.

Warto, by pokój nadal przypominał ulubione miejsce zabaw malucha i częściowo tę rolę spełniał. Można tak zrobić, urządzając dziecku kącik z zabawkami wrzuconymi do specjalnych pojemników. Konieczne będzie jednak wydzielenie kącika do pracy – z niewielkim biurkiem i wygodnym, kolorowym krzesłem.

Niech będą to meble przyjemne dla oka, w ulubionych kolorach – zachęcające malucha do korzystania z tego miejsca! Jednocześnie w kąciku do pracy nie powinny się znajdować zabawki ani różnego rodzaju „rozpraszacze”. Należy dążyć do tego, aby pierwszoklasista nauczył się oddzielać zabawę od nauki, czyli jego pracy.

Pomoce naukowe na ścianie pierwszoklasisty

Organizując dziecku miejsce pracy, należy pomyśleć o biurku: lampce biurkowej, przyborniku na kredki i flamastry, dobrze zaopatrzonej szufladzie z przyborami szkolnymi, a także o półkach z książeczkami i zeszytami do ćwiczeń pisania, czytania i liczenia. Przydadzą się również ciekawe akcenty na ścianę w formie dekoracji i elementów dydaktycznych.

Mogą to być m.in. kolorowe litery alfabetu. Fantazyjne, drewniane tabliczki mnożenia również świetnie sprawdzą się jako atrakcyjna pomoc naukowa dla pierwszoklasisty. Warto także zamontować na jego ścianie tablicę kredową, po której malec będzie mógł pisać – na przykład co należy przynieść do szkoły, lub notować ważne informacje, których nie potrafi zapamiętać.

To doskonały trening pisania i organizacji swojej pracy! Istnieje wiele ciekawych pomysłów na to, jak nawet wyjątkowo oporne dziecko zachęcić do nauki. Specjaliści uważają, że trzeba tylko metodą prób i błędów wybrać tę formę przyswajania wiedzy, która kojarzy się dziecku z przyjemnością!

Jak je przytwierdzić, nie niszcząc ściany?

Fajnym sposobem na wspólne spędzenie czasu i wykazanie się dziecka w kwestii samodzielności może być przytwierdzanie pomocy naukowych dla pierwszoklasisty do ściany. Aby zrobić to maksymalnie bezpiecznie dla dziecka i ścian, warto użyć taśm nieinwazyjnego montażu. Te systemy działają podobnie jak taśma dwustronna, z dwoma różnicami: po oderwaniu nie niszczą ściany oraz potrafią udźwignąć nawet dekoracje o dość sporej masie.

Tym sposobem sam pierwszoklasista może wspaniale udekorować ścianę wokół swojego biurka bez szwanku dla ściany. Tym, co zasługuje na szczególne uznanie w tym sposobie montażu, jest brak jakichkolwiek śladów po oderwaniu taśmy czy rzepu. Dzięki temu można śmiało doczepiać do ściany kolejne pomoce naukowe wraz z kolejnymi poziomami wiedzy osiąganymi przez dziecko. I równie łatwo można już zdejmować te pomoce, które zostały przez dziecko opanowane, więc nie ma potrzeby, by dłużej wisiały w jego kąciku do pracy!