pokój dziecięcy

ZAINSPIRUJ SIĘ

Dzieciom i nastolatkom gusta zmieniają się mniej więcej co sezon. Wiele w ich sposobie postrzegania świata zależy od tego, co aktualnie jest modne. Pierwszymi wielkimi idolami dzieci są bohaterowie z bajek, stąd nie dziwi cała gama akcesoriów do ozdabiania pokojów właśnie z takim motywem. Jak proces upiększania pokoju przebiega u dzieci i jak sobie radzić z sezonowymi zmianami?

Jak maluchy widzą swe pokoje

Kilkulatki, gdy już fascynują się jakąś bajką, to na całego! Chcą mieć wtedy ubranka, piórniki, plecaki, plakaty na ścianach, pościel, kubki i talerze oraz całe mnóstwo innych rzeczy w pokoju z motywem ze swojej ulubionej bajki. Nie ma w tym nic nagannego i należy zawsze pamiętać – jakkolwiek kiczowato to nie wygląda, ta moda zawsze mija w ciągu maksymalnie kilku lat.

Gdy już urządzi się pokój cały w rybki czy kucyki Pony, nagle przychodzi zmiana i dziecko nie życzy sobie żadnych więcej postaci z bajek, bo teraz modne jest urządzanie pokoi w emotikonki lub kolorowe doughnuty.

W krótkim czasie po tej zmianie dziecko dorasta i fascynuje się gwiazdami muzyki i filmu, by po pewnym czasie i z tego zrezygnować na rzecz ultranowoczesnych mebli i dodatków w określonym stylu. Jak w tym wszystkim nie zwariować?

Nie niszcz ścian!

Marnotrawstwem czasu i pieniędzy byłoby fundowanie dziecku profesjonalnych fototapet czy ręcznych malowideł z postaciami z bajek, by po kilku miesiącach stały się one „zbyt dziecinne”. Złota rada brzmi więc: nie niszcz ścian!

Fascynacji dziecka bajkami nie ma potrzeby bagatelizować. Zamiast jednak kupować dziecku łóżko w kształcie bajkowego potwora i robić mu fototapetę z jego postacią, lepiej zafundować mu pościel z odpowiednim motywem, przybornik na biurko, kolorowy plecak lub koszulkę, a na ścianie zawiesić plakaty.

Najlepszym sposobem na oszczędzenie ścianom w neutralnym kolorze częstych zmian dekoracji, będzie używanie taśm do nieinwazyjnego montażu. Na taśmach i rzepach można przytwierdzać obrazki z bohaterami bajek, plakaty, wydrukowane zdjęcia, pięknie pokolorowane kolorowanki, plastikowe czy drewniane figurki i wiele innych rzeczy.

A co przy zmianie dekoracji?

Za jakiś czas, gdy dziecku zamarzy się inna aranżacja mieszkania, taniej i wygodniej będzie kupić inną pościel, dorzucić zabawną poduszkę na łóżko i zdjąć stare plakaty, aby przyczepić nowe.

Bez uszkadzania struktury ściany jest to możliwe tylko wtedy, gdy mocujesz wszystko na systemy nieinwazyjnego montażu. Wystarczy tylko pociągnąć równolegle do ściany za wystający spod niego pasek i ściana jest wolna od dekoracji i od jakichkolwiek śladów kleju.

Mając takie systemy mocujące, można je wręczyć dorastającemu dziecku, pokazać, jak się przytwierdza różne rzeczy do ścian za ich pomocą i pozwolić na odrobinę samodzielności przy dekorowaniu swojego pokoju. Z pewnością będzie zachwycone!

Jeden kolor ścian na długie lata

Remonty zdecydowanie nie są tym, co kochamy najbardziej w swoich mieszkaniach. Gdy już się ich podejmujemy, róbmy to z głową – by kolejnego odświeżenia ścian dokonać nie za 3 lata, ale za co najmniej 10 lat.

Plakaty, obrazki i dekoracje w pokoju dziecięcym mają jedną wielką zaletę. W miejscu, gdzie są zawieszone, ściana nie jest narażona na zabrudzenia. A jeśli użyje się systemów nieinwazyjnego montażu – to będzie również niezniszczona! Dzięki możesz wymyślać co 2 lata inną dekorację pokoju dziecka bez malowania w nim ścian!

Leave a Reply