Pokój dla nastolatka

ZAINSPIRUJ SIĘ

Wiek nastoletni to dla każdego człowieka okres intensywnego rozwoju przeżyć, zdarzeń i pasji. W tym czasie zdecydowanie warto dopuścić do głosu indywidualizm młodego człowieka i dać upust jego upodobaniom oraz gustom. Ale czy można pozwolić nastolatkowi samodzielnie urządzić pokój? Czy da się pogodzić chęć pozostawienia idealnie czystych ścian z umożliwieniem dziecku działań na własną rękę? Oczywiście – trzeba tylko zaopatrzyć je w odpowiednie do tego celu narzędzia! Oto trzy kroki ku pogodzeniu interesów dziecka i rodzica:

Zaczerpnij inspiracji – ale skąd?

Sam nastolatek z pewnością doskonale będzie wiedział, czego najbardziej potrzebuje w swoim pokoju. O ile nie zawsze w grę wchodzi generalny remont lub wymiana umeblowania pomieszczenia, o tyle zawsze można odmienić jego charakter poprzez ozdobienie ścian. To zresztą nastolatkowie lubią najbardziej – ściany w młodzieżowym pokoju od zawsze były polem do popisu dla młodego pokolenia. Wystarczy tylko przypomnieć sobie, jak sami będąc w tym wieku, zdobywaliśmy cenne plakaty ulubionych kapel i mocowaliśmy je na wszystkich wolnych powierzchniach! Młodzież najczęściej czerpie inspiracje do urządzania wnętrz z tego, co obserwuje u swoich znajomych lub w internecie. Choć nie zawsze rodzice podzielają gusta swojego dziecka, to czasem takie metamorfozy mogą przynieść zaskakujący efekt – dobrze jest dać się młodemu człowiekowi wykazać!

Daj nastolatkowi wolną rękę!

Dekoracje ścienne w pokoju nastolatka mogą być zaskakująco dopasowane do siebie nawzajem i do ogólnego wystroju wnętrza. Mogą to być na przykład: czapka z daszkiem ulubionej marki, aparat fotograficzny, deskorolka, plakaty, ulubione fotografie wykonane polaroidem, lampki LED tworzące w pokoju wystrzałowy klimat i wiele innych. Takie drobiazgi ważne dla dziecka umieszczone na ścianie mogą stworzyć ciekawą, artystyczną kompozycję. Nastolatek będzie wdzięczny rodzicom, którzy umożliwią mu takie kreatywne „wyżycie się” i stworzenie idealnego kąta dla siebie! Ścienne aranżacje w stylu młodzieżowym mogą zmieniać swoje rozmieszczenie, a nawet być całkowicie wymieniane na inne, bardziej odpowiadające zmieniającym się upodobaniom nastolatka. Jak to zrobić?

Udostępnij dziecku narzędzia, które pozwolą mu działać!

Dla rodziców znających zmienne gusta nastolatków najbardziej kłopotliwy jest fakt zmian w aranżacji, które mogą wiązać się z koniecznością naprawiania ścian. Mogą, lecz nie muszą – ponieważ do samodzielnie robionych przez nastolatka dekoracji ściennych warto wykorzystywać systemy nieinwazyjnego montażu. Taśmy dwustronne, haczyki lub specjalne systemy do mocowania kabli na ścianach pozwolą utrzymać niewielkie elementy dekoracyjne bezpośrednio na ścianie.

Jak ich używać?

  1. Dobrać rodzaj systemu do mocowanego elementu. Taśmy do komponentów przyczepianych bezpośrednio do ściany, haczyki dla tych, które mają być zawieszone za uchwyt, rzepy do obrazków z ramkami, również tych cięższych, oraz półek na drobiazgi, a uchwyty na kable – do wszelkich przewodów.
  2. Odtłuścić ścianę przy pomocy specjalnego mydła do ścian lub alkoholu etylowego.
  3. Oderwać nalepkę ochronną i umieścić system montażowy na tylnej ścianie dekoracji. Uwaga – w przypadku haczyków najpierw przykleić do ściany haczyk, a potem zawiesić na nim dekorację.
  4. Zdjąć tylną nalepkę ochronną.
  5. Przytwierdzić do ściany element ozdobny – starając się zrobić to równo i efektownie.

Pozwolenie dziecku na stworzenie pokoju dopasowanego do jego potrzeb i sprzyjającego jego gustowi jest świetnym sposobem na to, by zażegnać odwieczny konflikt pokoleń w swoim domu!