W pokoju każdej osoby uczącej się, nawet u dorosłego, powinno zostać stworzone miejsce, które tej nauce sprzyja. Takie, którego kolorystyka pobudza do działania, ale nie rozprasza. I takie, które maksymalnie pomaga skoncentrować się na nauce dzięki różnym elementom motywacyjnym lub usprawniającym tę naukę. Nie są to wcale kwestie wybiegające ponad potrzeby. Każdy, kto kiedykolwiek zakuwał do egzaminu, wie doskonale, jak ważna w tym czasie jest motywacja do nauki i odpowiednia ku temu przestrzeń! Każdy detal ma wtedy znaczenie!

Perfekcyjnie zorganizowana przestrzeń

Przestrzeń do nauki, czy to u pierwszoklasisty, czy u nastolatka, czy nawet u poważnego doktoranta, powinna być miejscem oddzielnym, odseparowanym od wszelkich bodźców rozpraszających. Idealnie, gdyby mogło to być miejsce w pomieszczeniu bez komputera czy telewizora – jednak jak wiadomo, laptop w pokoju zawsze się przyda, byleby był używany naprawdę do nauki i nie zabierał uczniowi cennego czasu!

Przestrzeń powinna być wyposażona w odpowiednie artykuły biurowe, dzięki którym łatwiej będzie coś zanotować czy przygotować jakiś schemat. Musi także posiadać odpowiednie oświetlenie, aby zbyt późna pora nie była pretekstem do tego, by zrezygnować z nauki. Przydać się mogą również ciekawe pomoce naukowe zlokalizowane na ścianie przy biurku – takie, które przypomną i uczynią naukę przyjemniejszą!

Plansze do nauki

W niektórych wydawnictwach można zakupić doskonałej jakości plansze dydaktyczne, doskonałe do wykorzystywania podczas zajęć lekcyjnych, ale nie mniej przydatne także w domu. To z nich można nauczyć się budowy anatomicznej ciała człowieka czy przypomnieć sobie wszystkie angielskie konstrukcje, czasy, odmiany.

Takie plansze do nauki można nabywać dla dzieci młodszych i starszych, naprawdę świetnie usprawniają one przygotowywanie się do sprawdzianów i utrwalanie wiedzy na dobre – a nie tylko na potrzeby sprawdzianów. Większość ludzi jest wzrokowcami, więc warto pomyśleć o zawieszeniu u siebie takich plansz na różne tematy. Można je przyczepić za pomocą przyklejanych wygodnie haczyków. Łatwe ich oderwanie ze ściany i szybki montaż sprawiają, że ich wielokrotne odrywanie i przyklejanie w innym miejscu nie stanowi problemu.

Tablice korkowe lub kredowe

Wszelkie tablice do notowania to świetna pomoc dla każdego ucznia. Samo przygotowywanie treści i notowanie jej na tablicy lub na karteczkach przyczepianych pinezkami to doskonały sposób na utrwalanie wiedzy. Taka tablica przyczepiona nad biurkiem, na wprost wzroku ucznia stanowi doskonały sposób na podświadome przyswajanie niektórych informacji na zasadzie wielokrotnego spoglądania.

Chyba nie ma łatwiejszego sposobu na nauczenie się niemieckich słówek niż bezwiedne patrzenie i przyswajanie ich sobie z tablicy, na którą spoglądamy, by oderwać się od innej czynności na kilka chwil. Korkowe lub kredowe tablice są bardzo wygodne i praktyczne, nawet gdy się jest starszym. Bez obaw można więc przytwierdzić taką w pokoju pierwszoklasisty i tylko zmieniać jej zawartość, a sama tablica dorośnie razem z dzieckiem i jeszcze za wiele lat również będzie się świetnie sprawdzała się w roli przypominajki! Nieinwazyjny sposób na zawieszenie takiej tablicy to wyjście numer jeden.

Dzięki niemu nawet dziecko poradzi sobie z montażem. Wygodna taśma lub rzep umieszczone po bokach tablicy pozwolą zamocować ją za jednym przyciśnięciem do ściany i sprawią, że zawiśnie na dobre, ale będzie gotowa do zdjęcia za jednym pociągnięciem, bez pozostawiania śladu!