Potpourri to kwiatowa kompozycja, która pochodzi z Francji. Nic dziwnego, Francja bowiem, a w szczególności Prowansja, to miejsce pełne kwiatów i zapachu lawendy unoszącego się w powietrzu! Aby nadać swojemu wnętrzu jeszcze bardziej francuskiego uroku, warto zamiast zwyczajnych świeczek zapachowych czy kadzideł postawić na potpourri!

Prowansja w Twoim domu

Podczas gdy wszyscy urządzają swoje mieszkania w stylu skandynawskim ze względu na silną popularność północnych sieciówek meblowych, Ty postaraj się stworzyć w swoich wnętrzach coś, czego nie ma nikt inny. Niech to będzie Prowansja – pełna kwiatów, świeżości i przyjemnego zapachu, a przy tym pastelowych kolorów i francuskiego uroku. Styl prowansalski w urządzaniu wnętrz jest tym, który chyba nigdy nie wychodzi z mody – i stale się podoba!

Idealnie nadaje się do podmiejskich domków otoczonych zielenią, ale można też zdobyć dla siebie odrobinę Francji na stałe przez cały rok, podkradając niektóre wnętrzarskie pomysły do swojego mieszkania w bloku! Styl prowansalski charakteryzuje się jasnymi kolorami. Są to przeważnie białe meble i białe ściany, ale za to kolorowe dodatki w postaci tapet, zasłon, narzut, kwiecistych kanap i dywanów. Motywem, który często przewija się przez prowansalskie wnętrza, są kwiaty, a w szczególności lawenda, oraz zioła i drewno. Te roślinne akcenty z pewnością spodobają się miłośnikom świeżości i natury, również na ścianach czy meblach.

Prowansalskie dodatki na ścianach i szafach

Aby zwyczajne, jasne wnętrze stało się odrobinę bardziej prowansalskie, wystarczy kilka drobiazgów. Metalowe doniczki ze świeżymi ziołami w kuchni, zasłony z motywem lawendy, narzuta na kanapę w roślinny wzór czy fioletowy dywanik. Na ścianach mogą zawisnąć na przykład fantastyczne zielniki – samodzielnie stworzone i włożone pod szkło.

Dzięki nim ściany przestaną straszyć swoją pustką i będą pięknie nawiązywały do stylu całego wnętrza. Nieodłącznym elementem wnętrz w stylu skandynawskim są potpourri – to pozornie bezładne mieszanki płatków różnych kwiatów o silnym zapachu, umieszczone w ozdobnych pudełeczkach czy woreczkach. Potpourri można na przykład w ciekawy sposób zaszyć na powierzchni małej poduszki pod tiulowym, delikatnym materiałem i w ten sposób stworzyć ozdobną pachnącą poduszeczkę. Można także zakupić większą ilość ozdobnych, kolorowych woreczków z organzy.

To najprostszy sposób na mieszankę zapachową z suszonych kwiatów. Wystarczy tylko włożyć do woreczka pokruszone płatki kwiatów i zawiesić na haczyku w różnych miejscach w pokoju. Takie mieszanki można również wkładać pod pościel lub do szaf – skutecznie zniwelują one brzydki zapach po długotrwałym leżeniu pościeli w szafie. Warto swoje płatki od czasu do czasu skropić olejkiem eterycznym o ciekawym zapachu kwiatowym, aby utrzymywały swoją woń i dawały naprawdę przyjemny klimat we wnętrzu!

Sposób mocowania potpourri

Potpourri to naprawdę mało wymagająca ozdoba, jeśli chodzi o wieszanie. Jest ona wyjątkowo lekka, a zatem nie wymaga stosowania wielu taśm nieinwazyjnego montażu ani wybierania tych o największym udźwigu. Dużo zależy też od oprawy potpourri, czyli tego, w czym zamierzamy trzymać swoje płatki. Zastosowanie taśm i rzepów może być korzystne w przypadku ramek z potpourri wewnątrz lub specjalnych pudełek.

Przy wszelkich instalacjach, które posiadają już uchwyty oraz przy woreczkach z organzy wystarczą niewielkie, drobne haczyki do samodzielnego montażu, które z łatwością można przyczepić i odczepić. Taki sposób dekorowania i nadawania wnętrzu zapachu jest o wiele bardziej satysfakcjonujący niż świeczki zapachowe!