Kiedyś na proporczykach wieszanych na ścianach najczęściej widniały flagi państw lub klubów sportowych. Zalaminowane, w kształcie trójkąta, na sznurku, czasami ozdobione frędzelkami – stanowiły ciekawą ozdobę, szczególnie w pokojach chłopców. Dzisiaj proporczyki to piękna, materiałowa dekoracja, która może być stosowana w sypialni, pokoju dziecka czy przedpokoju. Bez problemu wykonamy ją samodzielnie. Jak to zrobić?

Współczesne proporczyki możemy podzielić na dwa typy: zamocowane do sznurka lub tasiemki materiałowe trójkąty, które tworzą kolorową girlandę i materiał na listewce w kształcie figury geometrycznej. Obydwie wersje są bardzo efektowne i bez względu na to, gdzie zostaną zastosowane, zawsze przyciągają wzrok i stanowią stylową ozdobę. W zależności od tego, gdzie będą zawieszone, mogą mieć stonowane kolory lub dziecięce wzory. Najczęściej wybierany materiał to bawełna lub len. Odpowiednio przycięty proporczyk występuje w wersji bez dodatków, z wyszytymi lub zafarbowanymi napisami lub dodatkowymi dekoracjami typu frędzelki czy pompony. Proporczyki możemy powiesić pojedynczo, w zestawie kilku sztuk lub w formie wspomnianej wcześniej girlandy. Elegancko wyglądać będą nad łóżkiem w sypialni, nad biurkiem studenta czy na łóżeczku maluszka.

Jak samodzielnie zrobić proporczyk?

Proporczyk z powodzeniem można wykonać samemu. Wystarczy kawałek bawełnianego materiału, może to być skrawek, który pozostał z innych prac krawieckich. Tkaninę składamy na pół i dokładnie obszywamy ją z obu stron, formując na dole trójkąt. W górnej części stosujemy kawałek cienkiej, okrągłej listewki i zszywamy materiał. Po obu stronach listewki zawiązujemy sznurek, aby ułatwić powieszenie proporczyka.

W zależności od potrzeby doszywamy po bokach proporczyka frędzelki, pomponiki lub inne ozdoby. Proporczyk jest gotowy na zawieszenia. Jeśli nie chcemy specjalnie dla takiej ruchomej dekoracji wbijać w ścianę gwoździa, najlepszym rozwiązaniem będą haczyki Command, które w razie remontu i zmian we wnętrzu łatwo oraz szybko, a przede wszystkim bezinwazyjnie, odkleimy.

Prace krok po kroku

Kiedy proporczyk szyjemy samodzielnie, łatwiej zdecydować nam o jego wymiarach. Możemy stworzyć wersję większą i mniejszą, a następnie stosować je w komplecie. Ciekawie wyglądać będą także zastosowane po kilka sztuk w jednym rzędzie, np. w przedpokoju. Na samym proporczyku możemy umieszczać napisy, inicjały domowników czy symbole.

  1. Czego potrzebujemy?
  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • haczyki Command
  • proporczyk

  1. Wszelkie prace związane z przyklejaniem produktów Command do ścian musimy poprzedzić przygotowaniem ściany. W tym celu nasączamy ściereczkę alkoholem i delikatnie przecieramy powierzchnię, zdejmując z niej nadmiar kurzu i tłustej warstwy. Kiedy ściana będzie schła, możemy rozpocząć przygotowywanie haczyków. Do każdego haczyka potrzebujemy paska z klejem.

  1. Dalszy etap prac jest kluczowy dla stabilnego połączenia haczyków z powierzchnią, dlatego najlepiej postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu haczyków. Zdejmujemy czerwoną folię ochronną i dociskamy pasek do haczyka, przytrzymując go przez 10 sekund. Pamiętajmy, aby warstwa klejąca była przyklejona równo. Dzięki temu zadbamy o estetykę , ale także ułatwi nam to ewentualne odklejenie haczyka.

  1. Następnie odklejamy czarną folię ochronną i przyklejamy haczyk do ściany, mocno dociskając go przez ok. 30 sekund. Tak przygotowany produkt pozostawiamy na godzinę, aby odpowiednio związał się z powierzchnią. Dopiero po tym czasie wieszamy proporczyk lub proporczyki na ścianie. W przypadku większej ilości haczyków postępujemy podobnie z każdym kolejnym, tworząc ciekawą, efektowną galerię proporczyków.