Pomadki, lakiery do paznokci, komplet pędzli – kosmetyków szybko przybywa, a miejsce na ich przechowywanie jest ograniczone. Często w małym mieszkaniu za toaletkę służy komoda w przedpokoju lub lustro w łazience. Aby zachować porządek w kosmetykach, warto wykorzystać do tego ścianę sąsiadującą z lustrem. Wystarczy kilka pojemników i szybko zapanujemy nawet nad dużą liczbą akcesoriów.

Kosmetyki gromadzi się bardzo szybko. Nowy kolor pomadki czy dodatkowy tusz do rzęs, podkłady, pudry, różnokolorowe cienie do powiek – choć w niewielkich opakowaniach, to w większej liczbie potrafią stworzyć pokaźną kolekcję. Kiedy pochowamy je w kosmetyczkach, nie będą widoczne, a tym samym trudno będzie zapamiętać, co mamy i część się przeterminuje. Aby temu zapobiec, warto zorganizować miejsce, w którym wszystkie kosmetyki będą zawsze pod ręką, łatwe do przeglądania i używania. Dlatego dobrym miejscem na ich przechowywanie są różnej wielkości pojemniki bądź pudełka. Jeśli brakuje nam miejsca na komodzie czy szafce, idealnie nada się do tego ściana. Wystarczy powiesić obok ozdobne lusterko, ramkę ze zdjęciem bądź kwietnik i oryginalna kompozycja w sypialni lub przedpokoju gotowa.

Jak posegregować kosmetyki?

Przy dużej liczbie kosmetyków warto znaleźć schemat ich przechowywania. Szybciej wtedy znajdziemy to, czego potrzebujemy, i łatwiej zapanujemy nad całą kolekcją. Możemy podzielić poszczególne grupy produktów, np. w jednym pojemniku przechowywać lakiery do paznokci i akcesoria do manicure i pedicure, w drugim tzw. kolorówkę, czyli cienie do powiek, konturówki czy pomadki, w kolejnym tusze do rzęs i kredki do oczu, następnie pędzle, szczotki i grzebienie itd. Możemy też zastosować podział na kosmetyki używane na co dzień: tusz, kredka, podkład, błyszczyk i te, z których korzystamy na większe wyjścia. Pamiętajmy, aby regularnie raz na kilka miesięcy przejrzeć kosmetyki, szczególnie podkłady i lakiery do paznokci, sprawdzając ich przydatność, konsystencję oraz jakość.

Prace krok po kroku

Kosmetyki możemy przechowywać w papierowych pudełkach: otwartych lub zamykanych, a także wykonanych z tworzywa sztucznego bądź wikliny koszyczkach. Z łatwością zamontujemy je na rzepy marki Command, a w razie potrzeby równie sprawnie je zdejmiemy bez uszczerbku dla ściany.

  1. Czego potrzebujemy?
  • alkoholu i szmatki do przetarcia powierzchni
  • rzepów Command
  • ozdobnych pojemników/pudełek
  • kosmetyków i akcesoriów do makijażu

  1. Prace zaczynamy od przetarcia ściany wilgotną ściereczką nasączoną alkoholem. Ma to na celu usunięcie tłuszczu i zabrudzeń. Pozostawiamy powierzchnię do całkowitego wyschnięcia, a w międzyczasie planujemy, gdzie dokładnie zamontujemy pojemniki.

  1. Następnie zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu przygotowujemy rzepy. Na początek łączymy ze sobą dwa elementy, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Rozmiar rzepów dobieramy do wielości pojemników.

  1. Odklejamy folię ochronną z jednej strony i dociskamy rzep do pudełka, przytrzymując ok. 10 sekund. Pamiętajmy, aby rzep przyklejać do suchej i gładkiej powierzchni, zwiększy to jego przyczepność.

  1. Przygotowane pudełko z rzepem mocujemy na ścianie. Dociskamy całość przez ok. 30 sekund, a następnie delikatnie rozdzielamy rzepy. Pozostawiamy tak na min. godzinę.

  1. Po upływie tego czasu ponownie łączymy rzepy, a tym samym zawieszamy pudełko na ścianie. Wypełniamy je kosmetykami i podobnie postępujemy z kolejnymi pojemnikami. Mogą to być zarówno odkryte, jak i zamknięte pudełka.