Klimat świąt jest czymś, co u każdego kojarzy się nieco inaczej, ale każdy ma w związku z Bożym Narodzeniem swoją własną kompozycję wspomnień. Oprócz zapachów i miłych chwil kolekcjonujemy również różne wrażenia estetyczne – bo święta to czas mnóstwa kolorów, pięknych ozdób, błysków i światełek!

Z czym kojarzą Ci się święta?

Zapach gotowanej kapusty kiszonej przemieszany z aromatem suszonych grzybów to coś, co wypełnia każdy dom, każdą klatkę schodową, a niekiedy i każdą uliczkę w mieście, gdy zbliżają się święta! Święta kojarzymy też z zapachem pysznych ciast i mandarynek, smakiem piernika, wigilijnego barszczu i mnóstwa innych potraw – takich, które przygotowuje się tylko na ten wyjątkowy czas.

Wielu osobom święta kojarzą się też z domem wypełnionym rodziną, bliskimi zasiadającymi wspólnie do przygotowywania dekoracji czy wigilijnych potraw i wreszcie – z choinką, prezentami i jedną wielką degustacją tych wszystkich smakołyków! Nie sposób nie kochać świąt – dlatego warto je celebrować jak najdłużej, na przykład, przygotowując różne dekoracje, którymi można ozdobić swój salon.

Salon jak z bajki!

Salon to miejsce, w którym nie tylko wypoczywamy przed telewizorem w grudniowe wieczory. To również w wielu domach miejsce, w którym organizuje się rodzinne spotkania przy wspólnym stole. Dlatego że salon jest miejscem najbardziej reprezentacyjnym, należy go odpowiednio udekorować na nadchodzące święta. Dobrze jest przygotować się do tego odpowiednio wcześnie – na przykład z początkiem grudnia, gdy jeszcze nie ogarnął nas szał prezentów, sprzątania i przygotowywania potraw.

Starannie przemyślane dekoracje na ściany czy meble mogą pięknie wzbogacić nasz zwyczajny salon i nadać mu świątecznego klimatu. Poduszki z reniferami na kanapie i gruby czerwony koc to piękny, nowoczesny akcent zimowy do salonu. Kubki lub filiżanki z motywem ośnieżonej okolicy albo kubki ubrane w wełniane ocieplacze mogą dopełnić nowoczesnego, swojskiego klimatu salonu, gdy będziemy w nim gościć przyjaciół na herbacie!

Świetne dekoracje naścienne

Jeśli chcesz, możesz pokusić się o fajne dekoracje świąteczne. Te kupowane w marketach lub sklepach handmade są często bardzo piękne, gustowne i łatwo spośród nich wybrać takie, które będą pasowały do obranej koncepcji kolorystycznej. Można oczywiście skusić się także na robienie dekoracji samodzielnie, wspólnie z dziećmi – w marketach można znaleźć także gotowe narzędzia i materiały, które temu posłużą.

Girlandy możesz przyczepić na ścianach za pomocą haczyków do nieinwazyjnego montażu. Mają one powierzchnię klejącą, która jest idealna do utrzymywania takich właśnie ozdób – nie odklejają się przez szarpnięcie, lecz dopiero przez pociągnięcie za specjalną tasiemkę u dołu, dzięki czemu można być pewnym trwałości dekoracji, ale i ich tymczasowości. Po odklejeniu takich elementów nieinwazyjnego montażu na ścianie nie pozostają ślady kleju ani oderwanego tynku! Można skłonić się ku przytwierdzeniu taśmami samoprzylepnymi o tych samych właściwościach różnych elementów dekoracyjnych, na przykład z drewna, styropianu czy papieru.

Należy pamiętać, że salon, w którym będzie nadmiar dekoracji w różnym stylu, może sprawiać wrażenie przeładowanego nimi, a wręcz kiczowatego. W tym przypadku należy stosować zasadę „mniej znaczy więcej” i obrać jakąś koncepcję dotyczącą koloru czy stylu zdobień. Dobrym pomysłem jest zakupienie zawczasu świątecznej zastawy stołowej lub chociażby świątecznych serwetników, serwetek czy stroików na stół – aby przygotować się do stylowej świątecznej wieczerzy!