Wakacje to nie tylko czas beztroskiego wypoczynku, ale też powolnego przygotowywania się na wyzwania, które przyniesie nowy rok szkolny. Aby dobrze wejść w nowe obowiązki, należy solidnie się do nich przygotować! W tym celu najlepiej będzie zacząć od dokładnego przejrzenia swojego pokoju uczniowskiego i uzupełnienia go o pewne istotne drobiazgi.

Po pierwsze – meble!

Biurko to najważniejszy mebel w pokoju ucznia. Powinien być dostosowany wielkością do jego wzrostu, a także zapewniać maksimum przestrzeni do wygodnej pracy. Musi się na nim znaleźć lampka biurkowa oraz przybornik na długopisy, ołówki czy inne przybory szkolne. Jeśli pokój ucznia jest wyposażony w komputer, to biurko powinno spełniać wymogi dotyczące prawidłowej pozycji podczas korzystania z niego.

W tym pomoże dobrze dobrane krzesło. Może to być fotel obrotowy o odpowiedniej wysokości, z regulowanym siedziskiem. Fajnie, jeśli uda się dobrać fotel dopasowany do zainteresowań i gustu ucznia. Przydatne będą też różnego rodzaju szafki na książki i materiały do szkoły oraz wygodne półeczki na drobiazgi. Półeczki o niewielkich rozmiarach przydadzą się na różne bibeloty i można je z łatwością przytwierdzić do ściany za pomocą specjalnych rzepów do montażu nieinwazyjnego albo na haczyku – o ile półka posiada specjalny uchwyt ku temu.

Po drugie – ważne pomoce naukowe!

Uczniowi o wiele łatwiej jest przyswajać wiedzę z wydrukowanych, ilustrowanych plansz do nauki niż na przykład ze stron w Internecie. Dlatego zdecydowanie warto inwestować w takie właśnie plansze, na przykład do nauki języków, ważnych biologicznych procesów czy geografii.

Dobrze jest jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego zawiesić je, by już od września zacząć stopniowo przyswajać zawartą w nich wiedzę. Takie pomoce naukowe można powiesić na łatwych do montażu niewielkich haczykach samoprzylepnych, przytwierdzanych bezpośrednio do ściany. Można też użyć taśm do nieinwazyjnego montażu. Po zmianie tablicy lub planszy na inną można także przenieść tę taśmę w inne miejsce, bez pozostawiania na ścianie brzydkich śladów.

Po trzecie – tablica to jest ważna rzecz!

W nadchodzącym roku szkolnym na pewno przybędzie dziecku obowiązków oraz spraw do zapamiętania. Dlatego dobrze jest zawczasu o tym pomyśleć i sprawić mu ciekawą tablicę korkową lub specjalną tablicę do rysowania kredą lub markerem. Jest to bardzo dobry sposób na zachęcenie dziecka do nauki – chodzi przede wszystkim o naukę systematyczności i organizacji! Poprzez notowanie ważnych rzeczy dziecko podświadomie zapamiętuje je i trenuje swoją pamięć.

Oprócz tego doskonali zmysł organizacji pracy własnej. W przyszłości, gdy tych obowiązków będzie naprawdę mnóstwo, dziecko szkolone tą metodą będzie potrafiło dużo łatwiej radzić sobie z obowiązkami jako osoba dorosła! Po prostu zapisze je na tablicy, gdzie będą one widniały jako przypomnienie, a następnie zastąpi te zrealizowane zadania innymi!

Sposób mocowania tablic i obrazków

Najkorzystniejszym sposobem do mocowania tablic czy obrazków z ciekawymi hasłami motywującymi do nauki jest wykorzystanie samoprzylepnych taśm i rzepów mocujących. Nie pozostawiają one na ścianach brzydkich śladów.

Nie wymagają nadzoru dorosłych, gdy uczeń samodzielnie będzie próbował przytwierdzić swoją tablicę czy obrazek przy biurku. I co najważniejsze – nie wymagają wiercenia ani wbijania gwoździ, a gdy obrazek będzie trzeba przenieść w inne miejsce – uda się to zrobić za jednym pociągnięciem paska, bez żadnego wysiłku!