tablica korkowa

Jednym z ważniejszych zagadnień ostatnich lat jest ochrona środowiska, a co za tym idzie – recykling odpadów. Można go propagować w swoim domu nie tylko poprzez segregowanie śmieci, ale również przez dawanie „drugiego życia” różnym starym przedmiotom. Jak je wykorzystać do innowacyjnych dekoracji handmade w swoim domu?

Stare pudełka, wstążki i guziki

Pudełka – na przykład po butach lub ozdobne pudełeczka prezentowe są jedną z fajniejszych baz do tworzenia ciekawych rzeczy zdobionych własną ręką. Można stworzyć z nich unikalne kuferki do przechowywania różnych drobiazgów. Przy odrobinie inwencji takie pudełko może również posłużyć do wykonania ozdobnej półeczki na ścianę – na lekkie bibeloty czy jako organizer na klucze.

Wystarczy pomalować pudełko odpowiednim kolorem farby i ozdobić je w fantazyjny sposób. Można do tego wykorzystać na przykład wstążki pozostałe po bukietach kwiatów, kolorowe sznureczki, guziki odprute ze starych koszul.

Tym sposobem koszt półeczki będzie wynosił tyle, co zakup farby, kleju do przytwierdzania elementów, a także systemu mocującego na ścianę w postaci samoprzylepnej taśmy, która łatwo mocuje dekoracje i łatwo usuwa się ze ściany.

Bardzo często w domach odkłada się wszelkie guziczki, cekiny, diamenciki i inne elementy ozdobne z ubrań, gdy przestanie się już je nosić. Tym sposobem po latach można uzbierać niezłą kolekcję – szkoda byłoby to zmarnować!

Stare butelki

Butelki po niektórych alkoholach czy oliwach są na tyle fantazyjne i efektowne, że dobrze byłoby je umiejętnie wykorzystać do stworzenia dekoracji ściennej. Zamiast wyrzucać je na śmietnik, lepiej jest ozdobić butelki przez przyklejenie do nich różnych ozdobnych detali – nawet zebranych latem muszelek lub kamyków.

Ozdobione butelki można przytwierdzić do ściany za pomocą specjalnych taśm mocujących. Jeśli butelki są ciężkie, warto wybrać taśmy o większym udźwigu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa takiej izolacji i uniknięcia przypadkowego stłuczenia szkła butelki z recyklingu odtworzone w nowoczesny sposób warto przytwierdzać w górnej części ściany. Na suficie też będą wyglądać bombowo!

Korki od wina

Korki dzięki pozyskiwaniu ich ze szlachetnej kory drzew korkowca mają świetne właściwości. Są superlekkie, wytrzymałe i miękkie. Po tym, jak spełnią swoją funkcję zabezpieczenia wnętrza butelki wina, nie powinny być jednak wyrzucane!

Z korków można utworzyć wspaniałe dekoracje – przede wszystkim tablice korkowe! Nie wymagają one nawet wielkiej wprawy w tworzeniu rzeczy handmade. Wystarczy pociąć korki ostrym nożem, zamocować je na jakimś podłożu i przytwierdzić do ściany.

Rzepy montażowe będą w sam raz, aby powiesić taką tablicę korkową – w pokoju dziecięcym jako przypominacz o ważnych rzeczach, w jadalni – jako miejsce na notatki czy też w gabinecie. W sklepach dostępne są korkowe tablice, ale po co za nie płacić, skoro można wykorzystać coś, co można zgromadzić, szczególnie gdy lubi się często pić wino?

Do it yourself!

Przedmioty DIY dają wiele satysfakcji osobom, które wzięły się za ich wykonanie. Nie są kolejnym przedmiotem, na który wydało się pieniądze w sklepie i który po kilku dniach się „opatrzy”. Niosą w sobie wyjątkową, sentymentalną wartość.

Nie tylko pozwalają oszczędzać środowisko i propagować ideę dawania drugiego życia zużytym przedmiotom. Pozwalają też zamknąć w tym przedmiocie piękne wspomnienia, które już zawsze będą nam się kojarzyły z miło i produktywnie spędzonymi zimowymi wieczorami!

Leave a Reply