Rośliny zielone to jedna z dekoracji, która wygląda efektownie w każdym wnętrzu i w dowolnej aranżacji. Dodatkowo często to właśnie z roślinnych kompozycji można stworzyć oryginalną ozdobę. Możemy postawić ją na parapecie, komodzie lub w kwietnikach. Modnym trendem są metalowe półki, które wieszamy na ścianie.

Metalowe kwietniki to hit w aranżacji wnętrz. Najczęściej spotykane są proste, geometryczne formy lub na kształt domku. Mogą być malowane na czarno, złoto lub w naturalnym stalowym kolorze. Niektóre dodatkowo oprócz ramy mają półki z drewna. Prosta i estetyczna dekoracja to idealny dodatek do każdego pomieszczenia. W salonie ustawimy kolekcję kaktusów, w kuchni zioła, a w łazience sztuczne kwiatki, które nie wymagają promieni słonecznych. Kwietnik można przymocować za pomocą haczyków Command, które doskonale trzymają się każdej powierzchni. W razie potrzeby szybko i bezinwazyjnie zdejmiemy dekorację ze ściany.

Jakie kwiaty postawić na kwietniku?

Metalowy kwietnik zazwyczaj jest wąski, więc najlepiej będą na nim wyglądać niewielkie rośliny doniczkowe lub jedna łodyga kwiatka w wazonie. Mogą to być kaktusy, sukulenty lub rośliny pnące, takie jak bluszcz czy zielistek. W przypadku kwiatów ciętych doskonale wyglądać będzie zarówno róża, tulipan czy gałązka kwitnącej wiśni, jak i liść palmy czy monstery. Jeśli chcemy wprowadzić „roślinną” dekorację do łazienki bez okna, na półce najlepiej umieścić sztuczne kwiaty, które zawsze będą prezentowały się estetycznie, a my unikniemy ryzyka usychania roślin z powodu braku dostępu do słońca. Dla uzyskania dodatkowego efektu możemy postawić na kwietniu-półce inne dekoracje – świece lub pamiątkę z podróży. Taką ozdobę umieszczamy na ścianie nad sofą, komodą lub stołem.

Prace krok po kroku

Sama półka zazwyczaj jest lekka, ale razem z roślinami tworzy zestaw, który powinien zostać stabilnie przymocowany do ściany. W tym celu możemy użyć haczyków Command, dostępnych w dwóch kolorach: białym i transparentnym. Produkty w szybki i prosty sposób przykleimy do ściany, a w razie potrzeby usuniemy bez ingerencji w ścianę.

  1. Czego potrzebujemy?
  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • haczyki Command
  • kwietnik, kwiatki, dodatki

  1. Zanim zaczniemy prace montażowe, musimy przygotować ścianę. W tym celu przecieramy ją szmatką z alkoholem. Usuniemy w ten sposób warstwę tłuszczu i zanieczyszczeń. Powierzchnię pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

  1. Następnie przygotowujemy haczyki zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odklejamy folię ochronną z czerwonymi napisami i przyklejamy część klejącą do haczyka. Przytrzymujemy kilka sekund.

  1. Odklejamy folię z czarnymi napisami i dociskamy haczyk do ściany. Przyciskamy ok. 30 sekund i powtarzamy całą operację z drugim haczykiem. Pamiętajmy, aby przed klejeniem sprawdzić poziomicą, czy haczyki będą zamocowane na równej wysokości.

  1. Po przymocowaniu haczyków do ściany pozostawiamy je na godzinę, aby mocno „związały się” z powierzchnią i dopiero po upływie tego czasu zawieszamy kwietnik. Większość półek ma specjalne kółeczka do montażu, ale bez problemu zawiesimy także półkę, zaczepiając krawędzie kwietnika o haczyki.

  1. Na gotowym, przymocowanym kwietniku ustawiamy doniczki z kwiatkami lub inne dekoracje. Kwiatki mogą być różnej wielkości, aby całość tworzyła ciekawą kompozycję. Możemy postawić na półce świecę, lampion czy inną formę ozdoby, która doda wnętrzu wyrazistości. Jeśli ściana jest duża, dobrym pomysłem będzie zastosowanie kilku kwietników.