Salon w stylu retro

ZAINSPIRUJ SIĘ

Moda na retro w każdym niemal dziesięcioleciu oznacza coś innego. Obecnie w dziedzinie urządzania wnętrz jest to powrót do najlepszych wyrobów lat 80. i 90. To wyjątkowe czasy, których klimatu nie jest w stanie nic zastąpić – za to można go sobie przysposobić we własnym domu. Jak tego dokonać? Stosując się do tych trzech prostych kroków, na pewno będzie ci łatwiej:

 1. Wybierz tło dla swojej ściany w stylu retro

Urządzając salon w stylu retro, koniecznie trzeba pomyśleć o podłogach i ścianach, które powinny nawiązywać do najpopularniejszych w tamtym okresie trendów. Do drewnianych klepek ułożonych „w jodełkę” oraz stonowanych kolorów ścian lub wzorzystych tapet doskonale pasują najpopularniejsze w tamtym czasie meblościanki z frontami „na wysoki połysk” i klasyczne wersalki oraz fotele. Chcąc urządzić salon vintage, można postawić również na proste, skórzane fotele czy kanapy, które świetnie dopełnią wystroju tego charakterystycznego wnętrza. A czy salon retro musi być smutny i nudny? Nie, jeśli tradycyjne umeblowanie dopełni się ciekawie urządzoną ścianą!

 1. Przygotuj retro pamiątki i zdjęcia do umieszczenia na ścianie

Chcąc zachować klimat retro i przy okazji dodać salonowi charakteru, należy przy dekorowaniu postawić na drobiazgi, które cofają obserwatora myślami do pięknych, beztroskich lat dzieciństwa czy młodości. Jakie to elementy wystroju ściany? Na przykład:

 • ulubione płyty winylowe, których chętnie słuchało się w dzieciństwie,
 • rolki kliszy uformowane w ciekawe kompozycje na ścianie,
 • medale sportowe,
 • zegarek otrzymany na komunię,

Oprócz prywatnych pamiątek, które ocaliliśmy z czasów swojej młodości, w salonie inspirowanym PRL-em można umieścić także:

 • epokowe plakaty,
 • galerię zdjęć z dzieciństwa,
 • wycinki zachowanych z tamtego okresu gazet,
 • wycinki z młodzieżowych czasopism kolorowych.

Jeśli zachowa się odpowiedni umiar i utrzyma schludność tej ściennej dekoracji, wówczas taka ściana w salonie z pewnością nie będzie trąciła myszką, a jedynie przywoływała bezcenne wspomnienia z dzieciństwa!

 1. Umieść dekoracje na ścianach, nie niszcząc ich

To, że planuje się urządzić mieszkanie na wzór starych dobrych czasów, nie oznacza, że trzeba poddawać się starości i niechlujności! Meble w stylu retro, odpowiednio odrestaurowane lub dobrze imitujące tamte czasy, mogą świetnie służyć jeszcze przez długie lata. Z kolei ściany i podłogi warto wykonać z dobrej jakości materiałów, by niczym wszystkie inne produkty kupowane w czasach PRL-u służyły tak długo, że żal będzie je wymieniać za 30 lat! A skoro już zrobisz, co się da, aby zachować wysoką jakość swojego pięknego wnętrza, nie zapomnij dbać o nie na co dzień.

W jaki sposób bezinwazyjnie umocować dekoracje?

W zakładaniu ozdób przypominających najlepsze czasy z pewnością przydadzą się systemy nieinwazyjnego montażu – taśmy, rzepy, haczyki. Wystarczy tylko oderwać naklejkę zabezpieczającą i przytwierdzić dany przedmiot do ściany w sposób opisany na instrukcji. W razie potrzeby taśmę można oderwać, pociągając za pasek równolegle do ściany, i przymocować dany element w innym miejscu. Ważne jest, aby odtłuścić powierzchnię, na którą przykleja się ozdoby, oraz unikać mocowania dekoracji na świeżo pomalowanej ścianie. Tym sposobem nawet za jakiś czas bez trudu uda się oderwać taśmę i dokonać zmiany dekoracji w swoim salonie.

Przy odpowiedniej aranżacji takie wnętrze będzie przypominało dawne pomieszczenia w nowej odsłonie – to efekt, który zagwarantuje mnóstwo ciepła w domu!