Wynajmowanie pokoju w mieszkaniu studenckim na czas studiów według niektórych osób przypomina czasem istny survival. I rzeczywiście – trzeba się nauczyć wielu sposobów na przetrwanie tego okresu i dostosowanie się do reguł panujących na stancjach. Po wdrożeniu kilku drobnych zmian w wystroju pokoju można uzyskać zadowalający efekt, który pozwoli przetrwać na stancji tak długo jak trzeba w przyjemnej atmosferze!

Pokój stworzony do nauki

W studenckich pokojach z reguły nie ma zbyt wysokiego standardu ani zbyt dużo mebli. Zazwyczaj oprócz tapczanu i biurka w pokoju znajduje się tylko niewielka szafa na ubrania. Tych studenci przeważnie nie mają zbyt wiele, więc nie jest to dla nich większym problemem. Takie pokoje są skromnie urządzone i ich celem jest jedno – wspomaganie nauki. Oprócz braku elementów rozpraszających lokatora nauce może też sprzyjać wykorzystanie pustych ścian w pokoju na przytwierdzenie tam różnych pomocy naukowych!

Studenci medycyny z pewnością docenią wszelkie plakaty i plansze ze szczegółami anatomicznymi ciała człowieka, studenci matematyki zaś – możliwość rozpisania w wyraźny sposób wzorów, które ułatwią im życie na studiach. Wszelkie plakaty i plansze warto przytwierdzać do ścian za pomocą systemów nieinwazyjnego montażu – na przykład niewielkich haczyków oraz taśm samoprzylepnych. Dobrze jest też na czas studiów sprawić sobie dużą korkową tablicę – idealną do aktualizowania bieżących przypomnień lub rzeczy, które trzeba wkuć na pamięć.

Taką tablicę można przyczepić do ściany za pomocą dwóch lub trzech rzepów mocujących, rozmieszczonych na ramie tak, aby dobrze rozłożyć środek jej ciężkości. Takie pomoce naukowe świetnie zapełnią puste ściany w pokoju studenckim i przypomną o tym, po co się tam znajdujemy – dla wiedzy!

Miłe sercu fotografie na ścianach

Zamiast trzymać zdjęcia bliskich w portfelu albo zerkać na nie jedynie w postaci cyfrowej w komputerze, można je wydrukować, oprawić w ładne ramki i przyczepić na ścianie w pokoju na stancji. Ale jak to zrobić, jeśli właściciel nie zgadza się na wbijanie gwoździ w jego mieszkaniu?

Konieczne będzie zastosowanie systemów nieinwazyjnego montażu, czyli specjalnych taśm i rzepów, którymi łatwo mocuje się fotografie w ramkach w dowolnie wybranym miejscu na ścianie. Równie łatwo jest je też odkleić – przez pociągnięcie dolnego paska w dół, równolegle do ściany.

Sposoby dekoracji na studencką kieszeń

Fajne jest, jeśli pokój na stancji jest choć trochę bliższy sercu studenta. W takim lokum przyjemnie jest odpoczywać, wpatrując się w ulubione zdjęcia, dzięki którym można się tam poczuć choć trochę jak w swoim własnym domu. Bardzo ważne jest jednak, aby dekorując wnętrze stancji, nie nastawać na prywatną własność właściciela mieszkania – czyli nie niszczyć mu mebli ani ścian nieprzemyślanym zachowaniem.

Niestety, wielu studentów przez takie czyny nie odzyskiwało z powrotem swojej kaucji. Zamiast więc ryzykować jej utratę, lepiej zakupić systemy do nieinwazyjnego mocowania różnych dekoracji. Są one o tyle korzystne, że nie wymagają przybijania gwoździ, a działają na zasadzie taśmy klejącej. Bardzo mocno przywierają do dobrze odtłuszczonego podłoża, ale jednocześnie nie jest to supertrwałe połączenie.

Taką taśmę po dowolnym czasie można bez trudu pociągnąć w dół, by zdjąć ją z powierzchni ściany. Nie pozostawia ona po sobie śladów kleju, żadnych dziur ani nawet zerwanych fragmentów tynku! Zdecydowanie jest to jeden z ulubionych studenckich trików!