Święta Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej magicznych okresów w roku. Dekoracje jedna po drugiej pojawiają się w salonie, sypialni oraz w ogrodzie. Aby podkreślić świąteczną atmosferę już od progu, na drzwiach możemy zawiesić wieniec, który będzie ozdobą przez całą zimę. Jednocześnie taka niepozorna dekoracja sprawi, że z przyjemnością będziemy wracać do mieszkania lub domu w zimową niepogodę.

Najczęściej świąteczna gorączka dotyczy dekoracji w salonie. To tam staje pięknie przystrojona choinka, świece, zawisną lampeczki i błyszczące dekoracje. Coraz częściej bożonarodzeniowy klimat pojawia się też w innych pomieszczeniach – w sypialni, kuchni czy przedpokoju. Dlatego zatem nie witać gości już od progu w świątecznej atmosferze. Idealnie do tego nadaje się wieniec, który możemy wykonać samodzielnie lub zakupić gotowy. Możliwości jego aranżacji mamy nieskończone, w zależności od materiałów, z jakich jest wykonany.

Z czego może być wykonany wieniec świąteczny?

Świąteczny wieniec najczęściej kojarzy się z zawiązanymi w okrąg gałązkami świerku udekorowanymi szyszkami, bombkami czy anielskim włosiem. Jednak wieniec możne być także ze sztucznej choinki, giętkich gałązek lub z szyszek. Ciekawe, nowoczesne ozdoby wykonane są także z drutu, papieru czy kawałków materiału. Wszystkie wyglądają efektownie, stylowo i tylko od domowników zależy, jaki wieniec zawiśnie na drzwiach. Najlepiej dopasować go do wyglądu domu lub klatki schodowej. Dekoracja ze świeżych gałązek lepiej sprawdzi się przed domem, bo na wspólnej klatce sypiące się igliwie może przeszkadzać sąsiadom. W przypadku nowoczesnej bryły domu możemy wybrać wieniec o oryginalnym wyglądzie, który podkreśli ciekawy design posesji.

Jak samodzielnie zrobić wieniec na drzwi?

Wieniec na drzwi możemy wykonać samodzielnie. Najprostszym rozwiązaniem będzie dekoracja z gałązek świerku lub innego drzewka iglastego. Dobrym pomysłem są także gotowe wieńce bez dekoracji – ze świeżych gałęzi lub tworzywa sztucznego. Na takiej bazie w kształcie okręgu nakładamy drobne dekoracje – mogą to być małe bombki, przypinki, szyszki, materiałowe grzybki, łańcuch z mieniącymi się gwiazdkami, rajskie jabłuszka czy gałązki ostrokrzewu. Ozdoby mocujemy za pomocą cienkiego drucika. Całość możemy dodatkowo udekorować sztucznym śniegiem lub połyskującym włosiem anielskim.

Prace krok po kroku

Gotowy wieniec wystarczy przymocować do drzwi, ale często jest to najbardziej problematyczna część pracy. Wbicie gwoździa w metalowe drzwi jest niemożliwe, a w drewnianych może spowodować korozję. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są haczyki Command, które można szybko i bezproblemowo przymocować, a po Nowym Roku równie sprawnie usunąć lub zawiesić na nich inną ozdobę.

  1. Co potrzebujemy?
  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • haczyki Command (na białych drzwiach możemy użyć białych, a na kolorowych lub drewnianych – transparentnych)
  • wieniec świąteczny
  1. Zanim zaczniemy montaż wianka, musimy najpierw oczyścić powierzchnię drzwi. W tym celu przecieramy je namoczoną w alkoholu ściereczką. Substancja nie tylko usunie zanieczyszczenia i kurz, ale także odtłuści powierzchnię, aby haczyk solidnie się przykleił. Przed mocowaniem czekamy, aż drzwi całkowicie wyschną. W tym czasie możemy przygotować sobie haczyki.

  1. Z folii zabezpieczającej odklejamy najpierw taśmę z czarnymi napisami i mocujemy ją na haczyku, mocno dociskając przez kilka sekund. Pamiętajmy, aby wszelkie działania wykonywać zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu produktu Command. Będziemy mieli gwarancję solidnie przymocowanych haczyków.

  1. Zdejmujemy drugą folię zabezpieczającą (z niebieskimi napisami) i mocujemy haczyk do powierzchni drzwi, mocno dociskając. Przytrzymajmy go ok. 10 sekund, a następnie pozostawmy na minimum godzinę. Po tym czasie możemy wieszać wieniec i cieszyć się jego efektownym wyglądem przez cały świąteczny czas.