Pokój dziecka to miejsce nieustannych metamorfoz. Wraz z wiekiem malucha zmieniają się jego potrzeby i upodobania, dlatego w miarę jak rośnie, musimy wprowadzać nową aranżację pokoju. Na szczęście mamy szeroki wybór różnorodnych dekoracji, które wystarczy jedynie ustawić lub przymocować, aby osiągnąć niezwykły efekt. Co możemy wykorzystać jako ozdobę pokoju dziecka?

W pokoju dziecka trudno uniknąć dużej ilości zabawek, dlatego to one stanowią największą dekorację wnętrza. Warto wykorzystać je podwójnie, jako przedmioty do zabawy, a jednocześnie dekoracja półek, parapetu czy podłogi.

Galeria zabawek

Maskotki, lalki czy samochody możemy ustawiać na półkach ściennych. Najlepiej sprawdzą się wąskie półki. Co ważne, zamontujmy je nisko, aby maluch w każdej chwili mógł sięgnąć po ulubioną zabawkę. Półki to sprawdzony sposób na oszczędność miejsca, bo można instalować je nad łóżkiem, biurkiem czy matą do zabawy. Ciekawie wyglądać będą także na parapecie, komodzie lub w kąciku na podłodze.

Książki – najlepsza ozdoba

Pięknie wydane bajki z kolorowymi oprawami to ozdoba sama w sobie, dlatego warto wykorzystać je do dekorowania pokoju. Szczególnie że książki odgrywają bardzo istotą rolę w rozwoju malucha. Zawsze powinniśmy mieć pod ręką kilka sztuk, aby poczytać dziecku przed drzemką lub na dobranoc, a także aby ono samo mogło sięgnąć po ulubioną książeczkę. Dobrym pomysłem jest wyeksponowanie kilku egzemplarzy na półkach lub komodzie. Pozostałe można ułożyć jedną na drugą, aby imitowały stolik nocny obok łóżka albo klasycznie poustawiać na regale.

Dekoracje wiszące

Inną kategorią są dekoracje widzące, które możemy zamontować na ścianie. To doskonały sposób na wykorzystanie wolnej powierzchni, a jednocześnie na oryginalną ozdobę pomieszczenia. Może to być karuzela, pozytywka lub girlanda z proporczyków. Bardzo modne są także kolorowe pompony oraz wiszące chmurki z imitacją padającego deszczu. Takie ozdoby najlepiej montować na ścianie za pomocą haczyków Command, bo wraz z wiekiem dziecka aranżacja się zmienia. Wtedy wystarczy usunąć haczyki i w inny sposób zagospodarować ścianę.

Prace krok po kroku

Bez względu na to, czy dekoracje naścienne zakupiliśmy gotowe czy też zdecydowaliśmy się uszyć je sami, powinny stanowić oryginalny element wyposażenia i komponować się z całą aranżacją. Dekoracje możemy wieszać poza zasięgiem małych rączek, aby ciekawość nie kazała im ich zdejmować.

Czego potrzebujemy?

  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • haczyki Command
  • dekoracje dziecięce

W pierwszej kolejności przygotowujemy ścianę pod haczyki Command. Ściereczkę moczymy w alkoholu i przecieramy powierzchnię, usuwając tym samy kurz oraz tłuszcz. Pozostawiamy ścianę do całkowitego wyschnięcia i w międzyczasie przygotowujemy haczyki do montażu. Każdy z nich składa się z plastikowej bazy oraz paska z klejem po obu stronach.

Postępując zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu haczyków, najpierw zdejmujemy czerwoną warstwę i dociskamy pasek klejący do haczyka przez ok. 10 sekund. Następnie usuwamy czarną folię ochronną, aby przymocować haczyk do ściany. Mocno przyciskamy go przez ok. 30 sekund.

Zanim powiesimy ozdobę, pozostawiamy haczyk do silnego zawiązania się kleju. Nie przyspieszajmy tego procesu, bo to jemu zawdzięczamy to, że na haczyku mogą zawisnąć nawet kilkukilogramowe akcesoria. Po ok. godzinie zaczynamy dekorować pokój. Jeśli chcemy umieścić na ścianie więcej elementów, proces powtarzamy tak samo z każdym haczykiem. Kiedy chcemy go usunąć, wystarczy pociągnąć w dół pasek z klejem.