Fotografia to pasja, którą szalenie łatwo jest się zarazić. Zaczyna się zwykle niewinnie – od kupna aparatu, by fotografować nim swoje wycieczki po świecie. Z biegiem czasu zdjęcia zaczynają być coraz lepsze, a fotograf-amator poszukuje sposobów na to, by czynić je nie tylko „wystarczająco dobrymi”, ale wręcz „zjawiskowymi”! Prędko dochodzi też do sytuacji, w której pragniemy się pochwalić swoimi najlepszymi dziełami w postaci własnej galerii sztuki na ścianie w swoim salonie lub sypialni…

Mini galeria sztuki na ścianie

Swoje pasje należy pogłębiać, i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli tylko jest coś, co nas w jakikolwiek sposób interesuje i sprawia nam radość – należy w to brnąć bez opamiętania! Tylko idąc na całość w kwestii swojego hobby, można naprawdę się w tym odnajdywać i być najlepszym w danej dziedzinie – a to procentuje! Osoby, które pasjonują się fotografią, prędzej czy później zaczynają robić fascynujące ujęcia martwej natury albo krajobrazów.

Takie, na które warto czekać z wyciągniętym aparatem przez długi czas i których aż nie chce się zostawiać schowanych w folderze komputera! Zdecydowanie warto się nimi pochwalić! Może do tego posłużyć minigaleria dzieł sztuki na ścianie, na przykład zlokalizowana we własnym salonie. Piękne zdjęcia będą również świetnie nadawały się do zawieszenia w sypialni, gdzie będą potęgować nastrój tego miejsca.

Jak stworzyć fajną galerię?

Warto mieć pomysł na swoją galerię. Pojedyncze, powiększone do rozsądnego rozmiaru zdjęcie na jednej pustej ścianie z pewnością będzie robiło odpowiednie wrażenie – już fotografa w tym głowa! Ale ciekawy efekt dają też różnorodne kolaże ze zdjęć, układane w pozornie bezładny i chaotyczny sposób, a w praktyce tworzące bardzo unikatową galerię – taką, którą można podziwiać godzinami i która się nie znudzi. Ostatnimi czasy bardzo modnym pomysłem są tak zwane obrazy kaskadowe. To obrazy lub zdjęcia w dość dużym formacie, pocięte na kilka kawałków nierównej wysokości.

Te obrazki, umieszczone obok siebie z minimalnym, kilkumilimetrowym odstępem, będą dawały rewelacyjny efekt zdjęcia pociętego na kawałki, pozornie bezładnie. Jednak główny motyw występujący na zdjęciu, na przykład wazon z kwiatami, będzie tworzyć spójną całość. To bardzo ciekawy efekt, który wygląda bosko, szczególnie gdy się go zrobi samodzielnie!

Tworzenie własnego obrazu kaskadowego od A do Z

 Poza wykonaniem doskonałego zdjęcia należy odpowiednio się przygotować, by móc stworzyć galerię złożoną z takiego obrazu kaskadowego własnego autorstwa. Warto poprosić dolnego grafika o przygotowanie odpowiedniej wersji do druku takiego obrazu. Następnie musimy zlecić jego wydrukowanie drukarni – takiej, która specjalizuje się w nietypowych zamówieniach. Najlepszym sposobem będzie wydruk obrazu w kilku elementach na szkle. Gdy obraz będzie gotowy, należy pomyśleć o zamocowaniu go. Najlepiej sprawdzą się tutaj taśmy do samodzielnego montażu.

Ich magia polega na tym, że kleją z dwóch stron. Jedną stroną przykleja się taśmę do tyłu obrazka, a drugą – przytwierdza go do ściany, dociskając. Tym sposobem nie trzeba zastanawiać się nad odpowiednim przybiciem gwoździ względem uchwytu na obrazie, by całość kompozycji nie została zaburzona. Wystarczy przykleić pierwszy obrazek równo, a kolejne doklejać do niego, zwracając uwagę na zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy fragmentami oraz na idealnie równe zmontowanie ze sobą głównego motywu widniejącego na obrazie. I gotowe!