galeria w salonie

ZAINSPIRUJ SIĘ

To, co dla nas ważne, lubimy mieć przy sobie. A najbliższym sercu pomieszczeniem w całym domu jest zwykle salon. To dlatego wszelkie dekoracyjne galerie zdjęć i drobiazgów umieszcza się właśnie tam – aby zawsze mieć je w pobliżu. Jak wykonać inspirującą galerię zdjęć i ciekawych rzeczy na ścianie w salonie?

  1. Odpowiednie przygotowanie ściany to podstawa

Chaotycznie rozmieszczone na wszystkich wolnych przestrzeniach salonu dekoracje wcale nie zdobią, lecz jedynie przytłaczają wnętrze. Dlatego poleca się, aby wybrać tylko jedną wolną ścianę w danym pokoju i na jej części zorganizować galerię rzeczy istotnych dla domowników. Może to być ściana, pod którą stoi kanapa, lub ta, przy której jest niska szafka RTV, niezagospodarowana dookoła telewizora. Ściana powinna być ładnie pomalowana, czysta i odtłuszczona, zanim przystąpi się do mocowania na niej jakichkolwiek elementów. Odtłuszczenie jest istotne dla prawidłowego zastosowania systemów nieinwazyjnego montażu. Z kolei po malowaniu należy odczekać minimum tydzień – aby farba zdążyła porządnie wyschnąć, ponieważ to nie pozwoli na jej zniszczenie podczas stosowania taśm i rzepów.

  1. Wybierz kompozycję, którą chcesz mieć na ścianie

Salonową galerię warto uprzednio zaplanować, wybierając nie tylko elementy, które mają się znaleźć na ścianie, ale również grupując je tematycznie i opracowując sposób na ich umocowanie. Wydrukowane fotografie wcale nie muszą znaleźć się w ramkach. Można postawić na wydruk dający efekt, jakby zdjęcia były robione przez polaroida. Wtedy takie ozdoby będą doskonale pasowały do wnętrz w stylu retro, ale nie tylko! Oczywiście można też postawić na ramki lub wieloramki do zdjęć. Dzięki systemom nieinwazyjnego montażu można przytwierdzać je do ściany za pomocą specjalnych rzepów, bez wiercenia dziur w ścianach. Ciekawym sposobem jest też przymocowanie zdjęć do efektownego grubego sznurka lub kolorowej wstążki i zawieszenie ich na małych haczykach na dowolnej wysokości.

  1. Wybierz sposób przedstawienia dekoracji na ścianie

Oprócz tego, że należy wybrać sposób przedstawienia galerii w salonie, trzeba też oczywiście opracować zestaw ozdób, które mają się tam znaleźć. Zdjęcia wydają się oczywistym elementem dekoracyjnym, który w ciekawy sposób podkreśla przynależność salonu do gospodarzy i dodaje domowi ciepłego, rodzinnego klimatu. Ale to niejedyne drobiazgi, które umilą wystrój wnętrza. Z pewnością masz wiele pamiątek, które dotąd zalegały w specjalnym pudełku głęboko w szafie – bilety na koncert ulubionego zespołu sprzed lat, pierwsza kartka walentynkowa, tabliczka motywacyjna, pamiątka z wakacji, stary zegarek, którego nie chcesz wyrzucać, płyty winylowe i wiele innych. Tak naprawdę od ciebie zależy, co przytwierdzisz do ściany w swoim salonie. Zadbaj o to, aby elementy tej kompozycji były spójne i dobrze rozplanowane względem obecnej przestrzeni, a wtedy z pewnością uda się stworzyć wyjątkową ozdobę!

  1. Przymocuj dekoracje nie niszcząc ścian

Gdy już uda ci się opracować plan rozmieszczenia ozdób i wybrać elementy, które chcesz zaprezentować na swojej ścianie w salonie, zabierz się do pracy! Nie, nie potrzebujesz młotka, gwoździ ani wkrętarki, jeśli tylko masz przy sobie systemy nieinwazyjnego montażu. Są to specjalne niewielkie taśmy dwustronne o odpowiednich właściwościach przyczepnych, które udźwigną wszystkie dekoracje. To także rzepy idealne do ramek na zdjęcia oraz haczyki. Wszystkie te elementy bez trudu można zerwać ze ściany, pozostawiając ją gładką i nienaruszoną, co zdecydowanie sprzyja modyfikacjom ściennej galerii! I gotowe!