salon z jedną ścianą ceglaną i ozdobami

ZAINSPIRUJ SIĘ

 

Dekorowanie ścian elementami ozdobnymi lub praktycznymi półkami jest zadaniem, które wymaga odpowiedniego rozplanowania. Należy dobrze zastanowić się, co powiesimy. Jednak równie ważne jest to, jak zamierzamy to zrobić.

ZRÓB TO SAM!

 

Planowanie przestrzenne

Z tym zadaniem zwykle lepiej radzą sobie panowie, którzy mają naturalny, wrodzony zmysł organizacji poszczególnych komponentów w określonej przestrzeni. Warto wykorzystać te zdolności u swojego partnera w procesie aranżacji mieszkania. Często panie domu marzą o tym, by rozmieścić na ścianach wspaniałe półeczki, organizery oraz samodzielnie wykonane ozdoby, i zrobić to zupełnie po swojemu. Dobrze jest jednak zostawić kwestię ich wzajemnego rozmieszczenia względem siebie na ścianie swojemu mężczyźnie. Efekty będą zachwycające, bo panowie w rewelacyjny sposób potrafią zaaranżować przestrzeń, aby była efektowna i funkcjonalna!

Zanim zdecydujemy się na przytwierdzenie ozdób, warto rozmieścić poszczególne półki względem siebie na konkretnych ścianach, które chce się w ten sposób zaakcentować. Gdy już każda półeczka i przybornik znajdą swoje praktyczne miejsce na ścianie, pozostałe wolne powierzchnie warto przyozdobić. Możemy postawić na planowanie symetryczne bądź zupełnie abstrakcyjne, artystyczne wariacje. We współczesnych wnętrzach świetnie sprawdzają się wieloczęściowe obrazy zgrupowane w pozornie chaotyczny sposób czy ozdoby porozrzucane po ścianie w artystycznym nieładzie.

Dekoracje jako spoiwo aranżacji

Elementy ozdobne oraz funkcjonalne, takie jak półeczki na drobiazgi czy kwietniki, powinny być spójną częścią całego schematu aranżacji wnętrza. Gdy planuje się mieszkanie w stonowanym, dyskretnym stylu, również ozdoby powinny być minimalistyczne i nie odstawać od reszty dekoracji. Czasem jednak odmienne kolorystycznie czy stylistycznie akcenty mogą wspaniale współgrać z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, na przykład minimalistycznymi meblami czy białymi ścianami. Nim zacznie się dokonywać wyboru dekoracji ściennych do swojego wymarzonego gniazdka, należy pomyśleć o ich miejscu i przynależności do danego stylu. Kupując dekorację pod wpływem emocji lub zachwytu nad ich pięknem, można dorobić się wielu niepasujących do siebie, choć zachwycających jako jednostki, gadżetów.

Sposób na nieinwazyjny montaż

Planując większą liczbę dekoracji ściennych, dobrze jest wziąć pod uwagę nieinwazyjne sposoby montażu takich dodatków. Taśmy, haki lub rzepy z doskonale opracowanymi systemami mocowania bezpośrednio do ściany pozwalają zaoszczędzić sobie sporo trudu i prac remontowych w przyszłości. Stosowanie młotka i gwoździ do przytwierdzania obrazków na ścianie jest rozwiązaniem powszechnym, jednak obecnie w pełni zastępowalnym. Kilka zestawów mocowań w skrzynce na narzędzia pozwoli całkowicie pozbyć się z niej młotka i gwoździ różnego kalibru.

Zalety systemów mocujących

Systemy nieinwazyjnego montażu są coraz częściej i chętniej wykorzystywanym sposobem na udekorowanie ścian. Nie wymagają pomocy osób lepiej zorientowanych w technice wbijania gwoździ. Nie powodują hałasu – można więc bawić się w ozdabianie ścian nawet w środku nocy bez obaw o skargi sąsiadów! Co jednak najważniejsze – nie wymagają robienia dziur w ścianach. Dzięki temu w przyszłości, przy okazji remontu, nie ma potrzeby wyjmowania gwoździ ze ścian ani maskowania dziur gipsem przed ponownym malowaniem. Taśmy oraz rzepy mocujące pomagają przytwierdzić ozdoby bezpośrednio do powierzchni, a następnie zdjąć je bez najmniejszego trudu. Zapewniają bardzo dobrą przyczepność do porządnie odtłuszczonego podłoża. Po zerwaniu natomiast nie pozostawiają śladu, ani nie uszkadzają powierzchni farby na ścianie!

Zanim sięgniesz po młotek, rozplanuj dobrze umiejscowienie swoich nowych ozdób. Zakup lub przygotuj samodzielnie dekoracje, a następnie przymocuj je bezinwazyjnie z użyciem najnowocześniejszych systemów, w całości zastępujących wbijanie gwoździ.