Lato jest zdecydowanie najbardziej owocną i najprzyjemniejszą porą roku. Kojarzy się z wypoczynkiem, soczystymi owocami prosto z drzewa, słońcem i kwiatami. To najlepszy czas, aby zatrzymać tę porę roku w swoim domu na dłużej. Oczywiście chodzi przede wszystkim o robienie przetworów owocowych i warzywnych, a także o brązowienie swojego ciała na słońcu, ale inne sposoby też są nie mniej ciekawe!

Inspirujące prace plastyczne

Wykorzystując dary natury, można naprawdę świetnie się bawić! Najlepszy sposób na zabawę to odprężenie się i wymyślenie najbardziej zwariowanych i kreatywnych ozdób z owoców i kwiatów, jakie tylko mogą nam przyjść do głowy! Takie prace plastyczne doskonale odprężają.

Gdy zamiast upragnionego słońca mamy ulewę i szarość, warto pomyśleć o tym, co mamy w swoim koszyczku na owoce lub wazonie i jak możemy to przetworzyć na coś fajnego! W pracach plastycznych można wykorzystywać nie tylko całe owoce lub świeże kwiaty, ale także zioła, nasiona i pestki. Do tego mamy całą masę akcesoriów takich jak tasiemki, sznurki, spraye i guziki, z których można wyczarować rewelacyjne kompozycje naścienne!

Złote kwiaty w złotym wazonie

Aby utrwalić piękno swoich bukietów, można je zasuszyć. Oczywiście należy robić to, wieszając je w ciepłym miejscu kwiatem w dół i unikać uszkodzeń mechanicznych płatków. Po dokładnym wysuszeniu taki kwiat można spryskać ciekawym kolorem sprayu – na przykład złotym lub srebrnym. Jeśli w podobny sposób spryska się na przykład butelkę po winie, można otrzymać naprawdę ciekawą, całoroczną dekorację swojego parapetu!

Świetnie zdobią również plasterki owoców takich jak grejpfrut, jabłko, pomarańcza czy banan. Po pokrojeniu na plasterki należy je dokładnie wysuszyć, najlepiej na płasko, na słońcu. Gdy owoce wyschną, będą miały bardzo ciekawy kolor. Wtedy dobrze jest spryskać je dokładną, równą warstwą lakieru do włosów lub bezbarwnego sprayu – pozwoli to ochronić owoce, w których pozostała jeszcze odrobina wilgoci, przed zaatakowaniem przez robaki. Wysuszone owoce można fantazyjnie zawiesić na sznurku, przykleić na kartonie, tworząc ciekawą dekorację, lub wymyślić jeszcze coś innego, co tylko przyjdzie nam do głowy!

Letnie dekoracje na każdej ścianie!

Gdy już uda się wykonać najważniejszą część pracy, czyli stworzyć dekorację z owoców lub letnich kwiatów, można przystąpić do dekorowania mieszkania. Powieszone na ścianach ususzone zioła lub bukiety mogą wspaniale dekorować wnętrze. Sprawią, że nabierze ono bardziej rustykalnego lub prowansalskiego charakteru, w zależności od tego, jakie rodzaje roślin na nich powiesimy!

Świetne będą dekoracje składające się z dojrzałych kłosów zbóż – to właśnie one ewidentnie przypominają lato i pozwalają powrócić do najpiękniejszych letnich wspomnień, gdy była okazja te kłosy zrywać na polu! Dekoracje ścienne najlepiej zawieszać na specjalnych niewielkich haczykach lub z użyciem taśm nieinwazyjnego montażu. Nie trzeba wówczas męczyć się wbijaniem gwoździ czy używaniem wiertarki.

Takie dekoracje są lekkie, więc w zupełności sprawdzą się do nich haczyki i taśmy o najmniejszym udźwigu. Wystarczy tylko odkleić naklejkę zabezpieczającą z jednej strony haczyka i przytwierdzić go do ściany, a na nim powiesić, co tylko chcemy. Podobnie z taśmą – przyklejona z jednej strony dekoracji i przytknięta do ściany da znakomity, natychmiastowy efekt bez wysiłku. Takie dekoracje można do woli przekładać w inne miejsca lub zmieniać na świeższe – gdy tylko przyjdzie nam na to ochota!