Salon to prawdopodobnie najbardziej udekorowane miejsce na święta. To pomieszczenie, w którym ustawiamy choinkę, rozwieszamy lampeczki czy wieszamy wieńce. W pokoju dziennym przebywamy najwięcej czasu w ciągu dnia, tutaj zapraszamy także gości. Nic zatem dziwnego, że chcemy, aby w okresie świątecznym panował wyjątkowy i magiczny klimat. Jak zaaranżować świąteczno-zimowy pokój, aby z przyjemnością w nim przebywać?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad ogólną koncepcją dekoracji świątecznych. W jakim stylu i kolorystyce mają być, aby zamiast efektownej kompozycji nie uzyskać bałaganu i przesytu. Kiedy wybierzemy te dwa elementy, możemy zaplanować konkretne miejsca, w których pojawią się dekoracje. Gdzie stanie choinka, jak będzie duża i w jakim stylu ubrana? Jakie elementy dekoracyjne pojawią się poza świątecznym drzewkiem? Czy chcemy dodatkowo ozdabiać okno, stół, stolik kawowy, zmieniać tekstylia na te ze świątecznym lub zimowym motywem, czy dekoracje pojawią się na komodzie, półkach ścianach? Najlepiej jest wybrać 3 miejsca i skupić się na ich wyglądzie. Przykładowo oprócz choinki w salonie zadbajmy o gałązki świeżej sosny i ostrokrzewu w wazonie na stoliku, gwiazdy betlejemskie na parapecie i zawieszki lub wianek nad sofą. Do tego poduszki ze świątecznym wzorem i miękki pled. Innym sposobem będzie zarzucenie na firankę lampeczek choinkowych, ustawienie na komodzie szopki oraz zawieszenie na ścianie wieńca z szyszkami i suszonymi plasterkami pomarańczy. Dzięki takiej stonowanej aranżacji wprowadzimy wyjątkowy klimat, a jednocześnie nie poczujemy, że wszystkich ozdób jest zbyt dużo, w wyniku czego przebywanie w pokoju jest męczące.

Jak udekorować półki lub ścianę nad sofą?

Ściana jako tło dla świątecznych dekoracji to doskonałe rozwiązanie zarówno w przestronnym salonie, jak i niedużym pokoju dziennym. Jeśli nad sofą znajduje się półka z książkami lub drobiazgami, możemy do niej przymocować bombki, zawieszki lub sopelki, tak aby stworzyły łańcuch z dekoracjami.

Innym sposobem jest ułożenie na brzegu półki świecących lampeczek ledowych, które efektownie podświetlą i podkreślą to, co przechowujemy oraz wprowadzą klimat w całym pomieszczeniu. Na ścianie możemy zawiesić duży, efektowny wieniec lub mniejsze zawieszki. Gdy ściana jest już zagospodarowana np. przez galerię zdjęć, możemy zdjąć kilka ramek i na ich miejsce zawiesić świąteczne ozdoby lub papierowe śnieżynki.

Prace krok po kroku

Do mocowania świątecznych dekoracji idealnie sprawdzą się produkty Command, które montuje się szybko i równie bezproblemowo można je usunąć po świętach. Nie pozostawiają one śladów ani nie niszczą powierzchni, dzięki czemu zaraz po zdjęciu dekoracji zagospodarujemy ścianę w inny, dowolny sposób. Do montażu ozdób świątecznych lub zimowych możemy wykorzystać rzepy lub haczyki. Ich instalacja jest niezwykle łatwa i zajmie nam tylko kilka, kilkanaście minut.

  1. Co potrzebujemy?
  • alkohol i szmatka do przetarcia powierzchni
  • haczyki Command
  • ozdoby świąteczne

  1. Ścianę, na której będziemy zawieszać świąteczne ozdoby, w pierwszej kolejności należy przetrzeć nawilżoną alkoholem ściereczką, aby usunąć drobinki kurzu i tłustą warstwę. Kiedy będziemy czekać, aż powierzchnia wyschnie, przygotujmy sobie potrzebne produkty i haczyki Command.

  1. Zdejmujemy warstwę ochronną z czerwonymi napisami i dociskamy klejącą część do haczyka. Do wyboru mamy te w kolorze białym, które idealnie będą wyglądały na białej ścianie, lub transparentne stworzone z myślą o kolorowych powierzchniach. Usuwamy taśmę z czarnymi napisami i naklejamy haczyki w odpowiednich miejscach na ścianie.

  1. Haczyk mocno dociskamy przez ok. 10 sekund, a następnie pozostawiamy go na min. godzinę, aby klej zawiązał się z powierzchnią. Jeśli planujemy zamontować więcej ozdób, w tym czasie możemy przystąpić do montażu kolejnych haczyków. Po odczekaniu zalecanych minut zawieszamy dekoracje, tworząc wyjątkowe kompozycje.