Posiadając niewielki budżet na udekorowanie mieszkania, uszczuplony jego zakupem i remontem, trudno jest wymyślić cokolwiek, co miałoby dodać wnętrzu piękniejszego wyglądu. Jest jednak kilka sposobów na dekoracje, które zmieniają charakter wnętrza, a kosztują grosze!

Półeczki z recyklingu

Stare deski, listewki, fragmenty blatów można wykorzystać z powodzeniem, przy odrobinie zdolności manualnych, do stworzenia uroczych półeczek w rozmaitych kolorach – w tym celu wystarczy je tylko pomalować sprayem lub wykorzystać okleinę. Stare skrzynki drewniane po owocach mogą również stać się ciekawym elementem dekoracji mieszkania – nie trzeba ich wyrzucać!

Po odświeżeniu mogą zawisnąć na ścianie jako efektowne półki na książki w stylu boho! Osoby dobre w pracach manualnych mogą nawet z metalowego pudełeczka na czekoladki czy starego kuferka na biżuterię wyczarować piękne półeczki. Będą one się świetnie prezentowały na przykład w przedpokoju – jako półki na klucze i drobiazgi.

Kwietniki nie tylko na balkon!

Ze starych doniczek, skrzynek, sznurków, koralików i innych drobiazgów można za pomocą swojej fantazji i odrobiny umiejętności wyczarować przepiękne kwietniki. Ze starych sznurków o odpowiedniej długości można też wykonać fantazyjne makramy – wiszące kwietniki na pojedyncze doniczki, które wspaniale bujają się w pomieszczeniu, dodając mu romantycznego charakteru. Warto pamiętać, że kwietniki do umieszczenia na ścianie powinny być lekkie i niewielkich rozmiarów – najlepiej wykorzystywać do ich zrobienia takie właśnie produkty z recyklingu. Po podlaniu kwiatka może on zwiększyć swoją objętość i ciężar.

Cudeńka ze strzępków tkanin

Osoby, które kochają tworzyć coś z niczego, czyli ze skrawków tkanin o różnych wzorach i fakturach, mogą pokusić się o wykonanie piwonii z jedwabiu, wspaniałych róż, motylków, czy patchworków. Takie małe dzieła sztuki pięknie ubarwią wnętrza i dodadzą mu czegoś, czego nikt inny nie ma – szczyptę pasji i gustu właściciela mieszkania! Otaczanie się różnobarwnymi tkaninami to bardzo łatwy sposób na udekorowanie mieszkania.

I wcale nie potrzeba w tym celu kupować wymyślnych zasłon, firanek, narzut i innych drogich elementów dekoracyjnych! Ściany ubarwione w ten sposób zdecydowanie zyskają na jakości niewielkim kosztem, a w Internecie można znaleźć mnóstwo instrukcji, jak wykonać z takich materiałów ciekawe elementy ozdobne.

Jak to wszystko umieścić na ścianie?

Choć gwoździe nie są specjalnie kosztownym zakupem, to usuwanie szkód, jakie wyrządzają w ścianach, może spowodować upływ czasu, nerwów i gotówki. Dlatego najlepiej jest zrezygnować z ich używania w ogóle. A co w zamian? Istnieją fantastyczne systemy nieinwazyjnego montażu, których ogromną zaletą jest… nieinwazyjność właśnie.

Nie wymagają one stukania młotkiem ani wiercenia, nie powodują hałasu ani kurzu. Działają niczym taśma dwustronna, ponieważ służą do przyklejania elementów dekoracyjnych. Jednak klej, którym są powleczone, jest szalenie mocny i pozwala na udźwignięcie w przypadku niektórych rodzajów taśm i rzepów – nawet 7 kilogramów ciężaru!

Jeśli więc chce się przykleić dekoracje lekkie, które za kilka miesięcy lub lat zechce się wymienić na inne, lepiej zakupić kilka taśm, rzepów i haczyków samoprzylepnych. Ich mocowanie na ścianie razem z dekoracjami będzie wówczas czystą zabawą. One same będą stabilnie wisiały w jednym miejscu, a gdy przyjdzie pora na ich zdjęcie – można to zrobić za jednym pociągnięciem paska u dołu, nie pozostawiając resztek kleju ani oderwanych fragmentów tynku!